South Dakota High School ‘Triple Crown’ rodeo results | TSLN.com

South Dakota High School ‘Triple Crown’ rodeo results

White River

Boys Cattle Cutting

Place Name Town Score

1 Trayer Schmidt, White River 74

2 Myles Kenzy, Iona 73

3 Blase' Steffen, Gregory 72

Recommended Stories For You

4 Zane Zilverberg, Holabird 71.5

Girls Cattle Cutting

1 Emma Cowan Pierre 67

2 Kailyn Groves Faith 66

3 Savannah Loesch Pierre 65

4 Madison Smith Spearfish 63

Reined Cow Horse

1 Myles Kenzy, Iona 77

2 Blase' Steffen, Gregory 75

3 Reece Ullerich, Humbolt 73.5

4 Natalie Leisinger, Highmore 76

4 Wiley Heath, Colome 76

Pole Bending

1 Mackayln Fulton, St. Lawrence 21.890

2 Karissa Rayhill, Martin 22.181

3 Savannah Loesch, Pierre 22.447

4 Halle Kropelin, Highmore 22.503

Barebacks

1 Colt Hokana Columbia 73

Steer Wrestling

1 Kade Kinsella, Pierre 8.33

2 Carson Good, Long Valley 8.65

3 Luke Heninger, Ft. Pierre 9.97

4 Trey Wright, Houghton 12.25

Breakaway

1 Mikenzy Miller Faith 2.91

2 Sierra Brodkorb Virgil 3.10

3 Lainee Schonebaum Burke 3.43

4 Maysa Davidson Parkston 3.51

Goat Tying

1 Natalie Leisinger, Highmore 9.5

2 Kelsey Lensegrav, Interior 9.54

3 Tatum Lauing, Oral 9.58

4 Whitley Heitsch, Hermosa 10.38

Saddle Broncs

1 Kolton Salonen Gregory 66

Team Roping

1 Kade Starr Geddes 11.61

Dawson Phillips Winner

2 Lucas Kessler Pierre 14.75

Luke Heninger Ft. Pierre

3 Wiley Heath Colome 15.32

Beau Dean Platte

4 Blase' Steffen Gregory 18.59

Myles Kenzy Iona

Tie Down Roping

1 Myles Kenzy, Iona 10.57

2 Brock Belkham, Flandreau 11.45

3 Wyatt Tibbitts, Hot Springs 12.35

4 Brant Rusche, Garretson 12.48

Barrels

1/2 Mikenzy Miller, Faith 18.309

1/2 Karissa Rayhill, Martin 18.309

3 Mackayln Fulton, St. Lawrence 18.484

4 Halle Kropelin, Highmore 18.517

Bull Riding

1 Lyle Dillon Allen 60

Triple Crown All Around

Boys: Myles Kenzy Iona 88

Girls: Mikenzy Miller Faith 69.5

Karissa Rayhill Martin 69.5

Winner Rodeo

Boys Cattle Cutting

1 Blase' Steffen, Gregory 73

2 Myles Kenzy, Iona 72

3 Wiley Heath, Colome 71

4 Trayer Schmidt ,White River 70

Girls Cattle Cutting

1 Kailyn Groves, Faith 71

2 Savannah Loesch, Pierre 70

3 Madison Smith, Spearfish 67

4 Emma Cowan, Pierre 66

Reined Cow Horse

1 Myles Kenzy, Iona 144.5

2 Natalie Leisinger, Highmore 142

3 Blase' Steffen, Gregory 138

4 Reece Ullerich, Humbolt 137

Pole Bending

1 Karissa Rayhill, Martin 22.306

2 Josi Stevens, St. Lawrence 22.442

3 Mikenzy Miller, Faith 22.724

4 Tory Reinders, Huron 23.019

Barebacks

1 Colt Hokana, Columbia 71

2 Trae Edoff, Philip 64

Steer Wrestling

1 Carson Good, Long Valley 8.26

2 Kade Kinsells, Pierre 10.87

3 Beau Dean, Platte 16.07

4 Rowdy Hughson, Hot Springs 17.03

Breakaway

1 Sawyer Gilbert, Buffalo 2.76

2 Layna Tibbs, Ft. Pierre 2.85

3 Kelsey Lensgrav, Interior 2.86

4 Tatum Lauing, Oral 2.86

Goat Tying

1 Karissa Rayhill, Martin 7.92

2 Kailyn Groves, Faith 8.10

3 Kelsey Lensgrav, Interior 8.17

4 Mikenzy Miller, Faith 8.27

Saddle Broncs

1 Kolton Salonen Gregory 65

Team Roping

1 Lucas Kessler, Pierre 7.35

Luke Heninger, Ft. Pierre

2 Wyatt Tibbitts, Hot Springs 9.12

Payton Pirrung, Hartford

3 Kade Starr, Geddes 11.45

Dawson Phillip, Winner

4 Wiley Heath, Colome 13.44

Beau Dean, Platte

Tie Down Roping

1 Brant Rusche, Garretson 10.38

2 Wiley Heath, Colome 10.58

3 Wyatt Tibbitts, Hot Springs 11.13

4 Myles Kenzy, Iona 11.53

Barrels

1 Karissa Rayhill, Martin 16.598

2 Kade Bettelyoun, Pine Ridge 16.719

3 Mikenzy Miller, Faith 16.747

4 Natalie Leisinger, Highmore 16.770

Bull Riding

1 Lyle Dillon, Allen 68

Winner All Around

1 Wiley Heath, Colome 30

2 Karissa Rayhill, Martin 32

Burke Rodeo

Boys Cattle Cutting

1 Myles Kenzy, Iona 73

2 Blase' Steffen, Gregory 72

3 Zane Zilverberg, Holabird 71.5

4 Dillon Sackett, Alcester 67

Average Myles Kenzy 218

Girls Cattle Cutting

1 Kaily Groves, Faith 71

2 Madison Smith, Spearfish 64

3 Savannah Loesch, Pierre 61

Average Kailyn Groves 205

Reined Cow Horse

1 Natalie Lesinger, Highmore 147

2 Myles Kenzy, Iona 145.5

3 Blase' Steffen, Gregory 142.5

4 Reece Ullerich, Humbolt 142

Average Myles Kenzy 445.5

Pole Bending

1 Lainee Schonebaum, Burke 21.83

2 Halle Kroeplin, Highmore 21.95

3 Keva Lindquist, Burke 23.26

4 Prairie Retzer, Long Lake 23.45

Average Karissa Rayhill 71.247

Barebacks

1 Colt Hokana, Columbia 64

2 Rowdy Hughson, Hot Springs 52

3 Brady Wolken, New Underwood 46

4 Ty Robertson, New Underwood 42

Average Colt Hokana 208

Steer Wrestling

1 Carson Good, Long Valley 4.28

2 Wyatt Cahoy, Colome 6.02

3 Rowdy Hughson, Hot Springs 6.91

4 Beau Dean, Platte 6.94

Average Carson Good 21.19

Breakaway

1 Kailyn Groves, Faith 2.74

2 Sawyer Gilbert, Buffalo 2.75

3 Kelsey Lensgrav, Interior 2.85

4 Sydney Theobald, Ft. Pierre 3.4

Average Kelsey Lensgrav 9.43

Goat Tying

1 Mikenzy Miller, Faith 9.27

2 Keisha Rayhill, Martin 9.45

3 Lainee Schonebaum, Burke 9.46

4 Laila King, Reliance 9.76

Average Natalie Leisinger 28.64

Saddle Broncs

No Qualified Rides

Average Kolton Salonen 131

Team Roping

1 Layna Tibbs 19.34

Emma Cowan White River

2 Will Cahoy 21.58

Wyatt Cahoy

3 Wyatt Tibbitts 24.71

Payton Pirrung

4 Lucas Kessler 31.28

Luke Heninger

Average Lucas Kessler 53.38

Luke Heninger

Tie Down Roping

1 Beau Dean, Platte 11.16

2 Dillon Sackett, Alcester 11.37

3 Luke Heninger, Ft. Pierre 11.63

4 Myles Kenzy, Iona 12.32

Average Myles Kenzy 34.42

Barrels

1 Karissa Rayhill, Martin 16.64

2 Bkade Bettelyoun, Pine Ridge 17.05

3 Natalie Lesinger, Highmore 17.07

4 Kelsey Lensgrav, Interior 17.07

Average Karissa Rayhill 51.547

Bull Riding

1 Riggin Shippy 68

2 Blade Forman 42

Average Lyle Dillon 28

Burke All Around

1 Myles Kenzy 26

2 Natalie Leisinger Highmore 23.5

–South Dakota High School Rodeo Secretary

Go back to article