2010 NILE ProRodeo first performance results | TSLN.com

2010 NILE ProRodeo first performance results

The NILE kicked off its first 2010 ProRodeo performance Wednesday, Oct. 13, 2010 at 7 p.m., in the Expo Center Arena at Metra Park. The crowd was entertained by rodeo announcer Wayne Brooks, Barrelman JJ Harrison and an all-star lineup of rodeo talent including reigning World Champion Saddle Bronc Rider Jesse Kruse of Great Falls, MT. The NILE ProRodeo will be held each night starting at 7 p.m. through Saturday, Oct. 18.

The NILE ProRodeo scores for the first performance are as follows:

Bareback riding: 1. Bobby Mote, Culver, OR, 83; 2. AJ St. Goddard, Browning, MT, 78; 3. Colter Davis, Helena, MT, 73; 4. Buck Lunak, Cut Bank, MT, 72.

Saddle bronc riding: 1. Jesse Kruse, Great Falls, MT, 79; 2. Cody Wright, Milford, UT, 78; 3. Clay Schaeffer, Dickinson, ND, 69; 4. Ryan Montroy, Pagosa Springs, CO, 68.

Bull riding: 1. Zeb Lanham, Sweet, ID, 88; 2. Taylor Cowan, Fort Pierre, SD, 87.

Tie-down roping: 1. EJ Roberts, Stephenville, TX, 6.9; 2. KC Jones, Burlington, WY, 8.2; 3. Chris Witcher, Miles City, MT, 9.8; 4. Seth Hall, Albuquerque, NM, 10.0.

Recommended Stories For You

Team roping: 1. (tie) Riley Minor & Brady Minor, Ellensburg, WA; Jake Cooper & Matt Garza, Las Cruces, NM, 5.5; 3. Ty Blasingame & Jhett Johnson, Ramah, CO & Casper, WY, 10.8, 4. Jay Ellerman & Chad Wahlert, Ft. Lupton, CO & Eaton, CO, 11.

Barrel racing: 1. Martee Pruitt, Letcher, SD, 13.52; 2. (tie) Donna Johnson, Montfort, WI and Annie Novotny, Ft. Pierre, SD, 13.74; 4. Danna Whitford, Helena, MT, 13.85.

Timed event first go-round results are as follows:

Team roping: 1. Riley Minor & Brady Minor, Ellensburg, WA; 2. Ty Blasingame & Jhett Johnson, Ramah, CO & Casper, WY; 3. Ty Larson & Juston Tom, Hysham, MT & Pryor, MT; 4. Brent McInerney & Guy Howell, Alzada, MT & Belle Fourche, SD; 5. (tie) Blake Hirdes & Gary Ford, Turlock, CA & Denair, CA; Jake Cooper & Matt Garza, Monument, NM & Las Cruces, NM.

Steer wrestling: 1. (tie) Coby Jones, Tremonton, UT and Les Shepperson, Midwest, WY; 3. Ben Shofner, Jasper, TX; 4. (tie) Jim Pat Smith, Melrose, MT and Nick Stubblefield, Choteau, MT; 6. Bill Boyce, Lewistown, MT.

Tie-down roping: 1. Jake Hannum, Ogden, UT; 2. Sterling Smith, Stephenville, TX; 3. Kade Kinghorn, Buffalo, WY; 4. (tie) Bryant Mikkelson, Buffalo, MT; Casey Wilson, Benson, AZ; and Giovanni Davis, College Station, TX.

Go back to article