Highmore Regional Rodeo | TSLN.com
First Last
email credit

Back to: Horse & Rodeo

Highmore Regional Rodeo

First go

June 3

Barrel Racing: 1. Sydney Maher, Timber Lake 17.700; 2. Joey Carley, Philip 18.080; 3. Kelsey Lensegrav, Interior 18.280; 4. Layna Tibbs, Ft. Pierre 18.440; 5. Racquel Wientjes, Onida 18.440; 6. Sydney Theobald, Ft. Pierre 18.470; 7. Natalie Leisinger, Highmore 18.480; 8. Sage Gabriel, Quinn 18.590; 9. Halle Kroeplin, Highmore 18.690; 10. Josie White, Timber Lake 18.810

Breakaway Roping: 1. Josi Stevens St. Lawrence 3.120; 2. Joey Carley, Philip 3.530; 3. Tessa Menzel Quinn 3.950; 4. Katy Jade O'Daniel, Kadoka 4.060; 5. Natalie Leisinger, Highmore 4.200; 6. Sierra Brodkorb, Virgil 4.210; 7. Emma Cowan, Pierre 4.320; 8. Saige Schuyler, Hamill 5.230; 9. Jami Addison, Murdo 7.310; 10. Lainee Schonebaum, Burke 12.330

Bull Riding: 1. Hunter Johnson, Kadoka 70.0; 2. Zach Faehnrich, Mobridge 60.0

Boy's Cutting: 1. Zane Zilverberg, Holabird 71.0; 2. Wiley Heath, Colome 70.0; 3. Myles Kenzy, Iona 69.0; 4. Blasius Steffen, Gregory 67.0; 5. Trayer Schmidt, White River 66.0; 6. Dylan Fulton, St. Lawrence 63.0

Goat Tying: 1. Racquel Wientjes, Onida 8.250; 2. Kelsey Lensegrav, Interior 8.320; 3. Joey Carley, Philip 8.500; 4. Shea Husted, Harrold 8.890; 5. Josie White, Timber Lake 9.060; 6. Natalie Leisinger, Highmore 9.290; 7. Mackayln Fulton, St. Lawrence 9.670; 8. Tessa Menzel, Quinn 10.360; 9. Lorenda Long, Timber Lake 10.630; 10. Katy Jade O'daniel, Kadoka 10.780

Girl's Cutting: 1. Sage Gabriel, Quinn 71.0; 2. Payson Birkeland Belle Fourche 68.0; 3. Emma Cowan Pierre 67.0; 4. Ciara Stoddard, Norris 65.0; 5. Savannah Loesch, Pierre 62.0

Pole Bending: 1. Oakley Jandreau, Highmore 21.173; 2. Saige Schuyler, Hamill 21.659; 3. Prairie Retzer, Long Lake 22.160; 4. Lorenda Long, Timber Lake 22.605; 5. Ciara Stoddard, Norris 22.763; 6. Sydney Theobald, Ft. Pierre 22.790; 7. Josi Stevens, St. Lawrence 22.942; 8. Josie White, Timber Lake 22.970; 9. Sidney Hussey, Ft. Pierre 23.129; 10. Megan Vanliere, Pierre 23.878

Reined Cow Horse: 1. Myles Kenzy, Iona 148.0; 2. Blasius Steffen, Gregory 140.0; 3. Natalie Leisinger, Highmore 139.5; 4. Wiley Heath, Colome 136.0; 5. Dawson Phillips, Winner 126.0

Saddle Bronc: 1. Dylan Schofield, Philip 71.0; 2. Kolton Salonen, Gregory 60.0; 3. Pedro Dennis, Philip 54.0

Steer Wrestling: 1. Carson Good, Long Valley 6.360; 2. Kade Kinsella, Pierre 9.530; 3. Lucas Kessler, Pierre 9.750; 4. Beau Dean, Platte 10.410; 5. Hunter Johnson, Kadoka 17.640; 6. Luke Heninger, Ft. Pierre 20.650

Team Roping: 1. Myles Kenzy/Blasius Steffen, Iona 11.050 2. Beau Dean/Wiley Heath, Platte 14.530 3. Austin Olson/Kolton Salonen, White River 18.

Tiedown: 1. Blasius Steffen, Gregory 9.930; 2. Luke Heninger, Ft. Pierre 10.730; 3. Beau Dean Platte 12.350; 4. Dawson Reedy, Philip 12.390; 5. Daycen Hunt, Eagle Butte 12.860; 6. Myles Kenzy, Iona 14.960; 7. Dylan Fulton, St. Lawrence 15.750; 8. Zane Zilverberg, Holabird 16.160; 9. Carson Good, Long Valley 16.820; 10. Kade Kinsella, Pierre 18.060

Second go

June 4

Barrel Racing: 1. Sydney Maher, Timber Lake 17.996; 2. Mackayln Fulton, St. Lawrence 18.212; 3. Kelsey Lensegrav, Interior 18.379; 4. Josie White, Timber Lake 18.446; 5. Halle Kroeplin, Highmore 18.466; 6. Oakley Jandreau, Highmore 18.494; 7. Sydney Theobald, Ft. Pierre 18.607; 8. Natalie Leisinger, Highmore 18.629; 9. Tessa Menzel, Quinn 18.778; 10. Jayda Tibbs, Ft. Pierre 18.858

Breakaway Roping: 1. Kelsey Lensegrav, Interior 3.050; 2. Joey Carley Philip 3.180; 3. Tessa Menzel, Quinn 3.540; 4. Savannah Krogman, White River 3.860; 5. Emma Cowan Pierre 4.210; 6. Layna Tibbs, Ft. Pierre 5.270; 7. Jami Addison Murdo 6.090; 8. Lainee Schonebaum, Burke 12.340

Bull Riding: 1. Pedro Dennis Philip 63.0

Boy's Cutting: 1. Zane Zilverberg Holabird 71.0; 2. Myles Kenzy, Iona 70.0; 3. Dylan Fulton, St. Lawrence 68.0; 4. Trayer Schmidt, White River 67.5; 5. Wiley Heath Colome 67.0; 6. Blasius Steffen, Gregory 61.0

Goat Tying: 1. Kelsey Lensegrav, Interior 8.160; 2. Natalie Leisinger, Highmore 8.270; 3. Tessa Menzel, Quinn 8.750; 4. Ciara Stoddard Norris 9.290; 5. Shea Husted Harrold 9.500; 6. Josie White, Timber Lake 9.850; 7. Megan Vanliere Pierre 10.130; 8. Jayda Tibbs, Ft. Pierre 10.180; 9. Joey Carley Philip 10.230; 10. Lainee Schonebaum, Burke 10.540

Girl's Cutting: 1. Sage Gabriel, Quinn 68.0; 2. Ciara Stoddard, Norris 66.0; 3. Emma Cowan Pierre 65.0

Pole Bending: 1. Sydney Maher, Timber Lake 21.182; 2. Oakley Jandreau, Highmore 21.297; 3. Kelsey Lensegrav, Interior 21.740; 4. Sydney Theobald, Ft. Pierre 21.904; 5. Sage Gabriel, Quinn 22.111; 6. Prairie Retzer, Long Lake 22.715; 7. Josi Stevens, St. Lawrence 22.784; 8. Ciara Stoddard, Norris 23.197; 9. Josie White, Timber Lake 23.648; 10. Mckayla Poindexter, Pierre 24.042

Reined Cow Horse: 1. Myles Kenzy, Iona 147.5; 2. Natalie Leisinger, Highmore 142.0; 3. Wiley Heath Colome 139.0; 4. Blasius Steffen, Gregory 137.0; 5. Dawson Phillips Winner 124.0

Saddle Bronc: 1. Pedro Dennis Philip 66.0; 2. Kolton Salonen, Gregory 57.0; 3. Dyson Schofield Philip 42.0

Steer Wrestling: 1. Beau Dean Platte 8.810; 2. Riley Hannum, Ft. Pierre 10.160; 3. Carson Good Long Valley 16.770; 4. Trayer Schmidt, White River 17.110

Team Roping: 1. Myles Kenzy/Blasius Steffen, Iona 9.150 2. Riley Hannum/Daycen Hunt, Ft. Pierre 9.420 3. Luke Heninger/Lucas Kessler, Ft. Pierre 9.700 4. Payson Birkeland/Riley Birkeland, Belle Fourche 27.510 5. Jd Enright/Zane Zilverberg, Timber Lake 28.040 6. Natalie Leisinger/Kelsey Lensegrav, Highmore 31.250 7. Beau Dean/Wiley Heath Platte 37.

Tiedown: 1. Wiley Heath, Colome 10.190; 2. Luke Heninger, Ft. Pierre 12.540; 3. Zane Zilverberg Holabird 13.570; 4. Dylan Fulton, St. Lawrence 13.660; 5. Lucas Kessler, Pierre 15.130; 6. Myles Kenzy, Iona 15.510; 7. Wyatt Cahoy, Colome 16.470; 8. Dawson Phillips, Winner 17.590; 9. Landon Sivertsen, Ree Heights 17.590; 10. Kade Starr, Geddes 20.350

–Highmore Regional Rodeo