National Western Stock Show Open Breeding Cattle Results | TSLN.com

National Western Stock Show Open Breeding Cattle Results

Winter Angus Bull Calf Champion & Reserve Champion

1st, EXAR Vision 5427B, Express Ranches of Yukon, OK

2nd, OSU Final Exam 5130, Dustin Hurlbut – Hurlbut Cattle of Raymond, SD

Grand Champion & Reserve Grand Champion Charolais Female

1st, TB MS BERKLY4711B ET, Paislee Carlson of Harrisburg, SD

2nd, OY Kim's Smokette 507, Caitlyn Skiles – Skiles Cattle of Dalhart, TX

Recommended Stories For You

Champion & Reserve Champion Junior Charolais Bull

1st, TR DSUL 100 Proof B24 ET, Thomas Ranch of Harrold, SD

2nd, Bar S Knob Creek 4801, Will Alexander – WAC Show Cattle of Linneus, MO

Champion & Reserve Champion Junior Charolais Calf Female

1st, WC Kourtney 5282 P, Wright Charolais of Richmond, MO

2nd, PZC Cinderella 5010 ET, Kadon Leddy of Stockholm , SD

Champion & Reserve Champion Junior Charolais Female

1st, TB MS BERKLY4711B ET, Paislee Carlson of Harrisburg, SD

2nd, TR DSUL Lady Bunny B58 ET, Kalli Ellis of Laward , TX

Champion & Reserve Champion Senior Charolais Female

1st, Bar S Shirley 4161, David Dickerson – Bar S Ranch of Paradise, KS

2nd, CJC Ms Trademark B248, Jeremy Roberts – Roberts Cattle of Park City, MT

Charolais Get-of-Sire

1st, Thomas Ranch of Harrold, SD

Charolais Produce-of-Dam

1st, Chris Polzin – Polzin Cattle of Darwin, MN

2nd, Thomas Ranch of Harrold, SD

Grand Champion & Reserve Grand Champion Balancer Female

1st, RAAB BCFG Ms. Valentine 214B, Aidan Raab of Markle, IN

2nd, 3G Cowgirl Banshee 484B, Thomas Murphy – September Farms of Hildreth, NE

Champion & Reserve Champion Balancer Winter Bull Calf

1st, SEPT RCO Copperfield ET, Thomas Murphy – September Farms of Hildreth, NE

2nd, GGGE 3G Centurion 527C, Emily Griffiths – 3G Ranch of Kendallville, IN

Champion and Reserve Champion Balancer Spring Heifer Calf

1st, EGL Empress C161, Eagle Pass Ranch of Highmore, SD

2nd, Miss Sandhills 146 CA, Stuart Jarvis – Bar Arrow Cattle Co of Phillipsburg, KS

Champion & Reserve Champion Balancer Intermediate Heifer

1st, 3G Cowgirl Banshee 484B, Thomas Murphy – September Farms of Hildreth, NE

2nd, Bree 20B, Garrett Teeter of Mt. Ulla, NC

Champion & Reserve Champion Senior Gelbvieh Bull Calf

1st, GGGE 3G Big Valley 4108B ET, Emily Griffiths – 3G Ranch of Kendallville, IN

2nd, DLW TPG JACKPOT 7551 ET, WARNER BEEF GENETICS of ARAPAHOE, NE

Grand Champion & Reserve Grand Champion Horned Hereford Heifer

1st, SULL TCC DIANA 4064B ET, Trent Ray of Stillwater, OK

2nd, ECR CANDI 5451 ET, Chesney Effling of Highmore , SD

Champion & Reserve Champion Horned Spring Hereford Heifer Calf

1st, ECR CANDI 5451 ET, Chesney Effling of Highmore , SD

2nd, BK Comical 573 C ET, Cole Moore – Moore Cattle Co. of Madill, OK

Champion & Reserve Champion Horned Winter Hereford Heifer Calf

1st, BF Exception 4296 ET, Kade Boatman of Rockford, IL, Perks Ranch of Rockford, IL

2nd, Delhawk Alicia 1417 ET, Sage Krebs of Gordon, NE

Champion & Reserve Champion Horned Spring Yearling Hereford Heifer

1st, JCS 0144 DOMINETTE 4659, Chesney Effling of Highmore , SD

2nd, BR Audrey 4075 ET, Barber Ranch of Channing, TX

Champion & Reserve Champion Horned Senior Hereford Bull Calf

1st, GKB 108 VELOCITY 312B ET, Gary Buchholz – GKB Cattle of Waxahachie, TX

2nd, K King 400, Sage Krebs of Gordon, NE

Champion & Reserve Champion Polled Yearling Hereford Bull

1st, LCC FBF Time Travelor 480 ET, Lowderman Cattle Co of Macomb, IL

2nd, SLDK Two Timer 1409 ET, Sage Krebs of Gordon, NE

Grand Champion and Reserve Grand Champion Purebred Highland Market Steer

1st, RTH Creedle , Rod Matthies – Rocking T Highlands of Ohiowa, NE

2nd, Hugo, Deborah Nelson – Woodriver Highland Farm of Shelton, NE

Grand Champion and Reserve Grand Champion Crossbred Highland Market Steer

1st, RTH Charlie, Rod Matthies – Rocking T Highlands of Ohiowa, NE

Grand Champion & Reserve Grand Champion Prospect Highland Heifer

1st, HSC Ms.Code Stella, Collin Demuth – Husker Show Cattle of York, NE

2nd, RTH Delaney, Rod Matthies – Rocking T Highlands of Ohiowa, NE

Grand Champion & Reserve Grand Champion Crossbred Prospect Highland Steer

1st, Buster of Flatland Farm, Hannah Burkhart – Flatland Farm, LLC of Elkton, MN

2nd, HSC Big Red, Collin Demuth – Husker Show Cattle of York, NE

Champion and Reserve Champion Limousin Bull – DIvision V

1st, Cottage Lake Big Star, Kyle Boss – Boss Cattle Co. of Chappell, NE

2nd, Tasf Believe 854B, Chris Thomas – Thomas & Son Farm of Boonsboro, MD

Grand Champion & Reserve Grand Champion Maine-Anjou Bull

1st, BPF Middle Man 511A, Bushy Park Farm Cattle Co. of Mitchell, SD

2nd, KBSC At A Boy 22C, Kendall Bremer – Bremer Show Cattle of Blakesburg, IA

Champion & Reserve Champion Senior Maine-AnjouBull

1st, BPF Middle Man 511A, Bushy Park Farm Cattle Co. of Mitchell, SD

2nd, JPF Team Blake 2A , Jimmy Martin – Martin Livestock of Bargersville, IN

Champion & Reserve Champion Summer Maine-Anjou Heifer

1st, BPF Miss Wisdom 15B, Halley Becking – Becking Farms of Florence, SD

2nd, MJ Boots N Bling 421, Ladd Landgraf of Madill, OK

Grand Champion and Reserve Grand Champion Red Angus Bull

1st, Six Mile Taurus 519A, David Spencer – J-6 Inc. of Gibbon, NE

2nd, C-Bar-RJ Genesis A31, C-Bar Ranch of Brownell, KS

Champion and Reserve Champion Red Angus Spring Bull Calf

1st, L83 Clint Eastwood 76C, Matt Lodoen – L83 Ranch/Lodoen Cattle Co of Westhope, ND

2nd, GCC Bonjovi 1510, Stuart Gilbert – Graystone Cattle Company of stockport, IA

Champion and Reserve Champion Senior Red Angus Bull

1st, Six Mile Taurus 519A, David Spencer – J-6 Inc. of Gibbon, NE

2nd, C-Bar-RJ Genesis A31, C-Bar Ranch of Brownell, KS

Champion and Reserve Champion Senior Shorthorn Bull Calf

1st, JSF McCutcheon 60B, Derek Jungels – Jungels Shorthorn Farm of Kathryn, ND

Champion and Reserve Champion Senior Shorthorn Bull

1st, JM Vortecs Rider ET, William Vance – Hale Farms of Charlotte, MI

2nd, JSF Compass 186A, Derek Jungels – Jungels Shorthorn Farm of Kathryn, ND

Champion and Reserve Champion Early Spring Shorthorn Heifer Calf

1st, SULL Dream On 5158C, Sara Sullivan of Dunlap, IA

2nd, KOLT REVA the Roo 039ET, Nate Kolterman – Kolt Cattle Co. of Seward, N

Champion and Reserve Champion Early Spring ShorthornPlus Heifer Calf

1st, Steck Chelsie C 520C, Mason Walker – Willow Springs Club Calves of Prairie Grove, AR

2nd, SULL Tamale's Right ET, Kane Aegerter of Seward, NE

Champion and Reserve Champion Junior ShorthornPlus Female

1st, SULL Breathless 4306 ET, Kane Aegerter of Seward, NE

2nd, DW Blue Moon 141B, Dawson Ward of New Paris, OH

Grand Champion & Reserve Grand Champion ShorthornPlus Bull

1st, JSF FUTURE VISION 81C, Derek Jungels – Jungels Shorthorn Farm of Kathryn, ND

2nd, SSRB MR. BL Awesome #2, Ron Busse – Stepping Stone Ranch of Edson, KS

Grand Champion & Reserve Grand Champion ShorthornPlus Female

1st, SULL Breathless 4306 ET, Kane Aegerter of Seward, NE

2nd, DW Blue Moon 141B, Dawson Ward of New Paris, OH

Go back to article