SDRA Irene rodeo results | TSLN.com

SDRA Irene rodeo results

Results from the Irene, SD rodeo held June 25-26.

Bareback Riding: 1. Weston Garrett, Belle Fource, SD, 75; 2. Dru Wilking, Hartford, SD, 73; 3. Mike German, Sisseton, SD, 65.

Barrel Racing: 1. Jolene Loiseau, Colman, SD, 17.5; 2. (tie) Jana Griemsman, Piedmont, SD and Taryn Sippel, Pierpont, SD, 17. 63; 4. Shelby Vinson, Worthing, SD, 17.67; 5. Chancy Sheer, Elsmere, NE, 17.76; 6. June Holeman, Arcadia, NE, 17.83.

Bull Riding: 1. Dustin Hohn, Beresford, SD, 76; 2. (tie) Casey Berends, Maynard, MN and Trinity Dunkelberger, Gerard Town, WV, 76; 4. Kyle Hapney, Harrold, SD, 73; 4. (tie) Levi Berends, Maynard, MN and Mike Klemek, Hewitt, MN, 72.

Calf Roping: 1. Jay Hollenbeck, Valentine, SD, 9.6; 2. Justin Scofield, St. Lawrence, SD, 9.9; 3. (tie) Tyrell Moody, Letcher, SD and Jeff Jones, Midland, SD, 10.3; 5. Garrett Nokes, McCook, NE, 10.6; 6. Rusty Parmely, Huron, SD, 11.8.

Ladies Breakaway: 1. Jamie Elwood, North Platte, NE, 2.1; 2. Dori Hollenbeck, Winner, SD, 2.5; 3. Dana Culver, Aurora, SD, 3.5; 4. Lacy Holeman, Carpenter, WY, 4.1; 5. (tie) Tammie Swanson, Arthur, NE and Kaycee Wilking, Hartford, SD, 5.1.

Recommended Stories For You

Mixed Team Roping: 1. Dori Hollenbeck, Winner, SD/Dustin Harris, O’Neil, NE, 6.9; 2. Ginalee Tierney, North Platte, NE/Troy Hermelbracht, Homer, NE, 7.3; 3. Gary & April Zilverberg, Holabird, 7.4; 4. Jana & Paul Griemsman, Piedmont, SD, 7.9; 5. Meka Melvin, Tyron, NE/Dustin Chohon, O’Neil, NE, 10.0; 6. JoJo Varner, Hillman, MN/Jeremy Wagner, Hillman, MN, 10.6.

Saddle Bronc: 1. Treg Caffee, Wessington Springs, SD, 70; 2. Tyler Sonenstahl, Sebeka, MN, 65.

Sr. Men’s Breakaway: 1. Terry Moody, Letcher, SD, 2.6; 2. JB Lord, Piedmont, SD, 2.8; 3. Steve Klein, Sioux Falls, SD, 2.9; 4. Terry McCutcheon, Brookings, SD, 4.6; 5. Gary Zilverberg, Holabird, SD, 4.8; 6. Ed Lammers, Sioux Falls, SD, 5.3.

Steer Wrestling: 1. Reed Petersek, Colome, SD, 5.9; 2. JB Lord, Piedmont, SD, 6.0; 3. Darin Koedam, Larchwood, IA, 11.2; 4. Allen Oberfell, Sebeka, MN, 13.7; 5. Brent Hurlburt, Norfolk, NE, 14.1; 6. Trevor Haake, Grand Island, NE, 14.2.

Team Roping: 1. Dustin Chohon, O’Neil, NE/JW Beck, Moville, IA, 5.0; 2. Tyrell Moody, Letcher, SD/Blake Baade, Artesian, SD, 6.0; 3. (tie) Andy Miller, Wellfleet, NE/Garett Nokes, McCook, NE and Jeremy Wagner, Ewing, NE/Heath Barlow, Chambers, NE, 6.8; 5. Travis Hermelbracht, Bancroft, NE/Justin Locock, Hico, TX, 6.9; 6. Darin Zuehlke, Britton, SD/Mikey Loiseau, Egan, SD, 8.0.

Team Penning: 1. Thomas & Tamara Jurgen, Parker, SD and Tom Jones, Viborg, SD, 25.3; 2. Jeff & Matthew Jones, Midland, SD and Tom Varilek, Geddes, SD, 34.3; 3. Angie Andal, Volin, SD, Gary Garbe, Alpena, SD and Herald Fischer, Vermillion, SD, 37.0; 4. David & Lisa Horn, Piedmont, SD, and Kerry Horn, Tripp, SD, 37.2.

Go back to article