SDHSR results: Ft. Pierre | TSLN.com

SDHSR results: Ft. Pierre

1st Go

Barrel Racing: 1. Josi Stevens, St. Lawrence 16.965; 2. Sydney Theobald, Ft. Pierre 17.009; 3. Joey Carley, Philip 17.325; 4. Baylie Hoffine, Colome 17.330; 5. Kodi Retzer, Longlake 17.406; 6. Rayna Grimes, Kyle 17.454; 7. Lorenda Long, Timber Lake 17.482; 8. Savannah Loesch, Pierre 17.489; 9. Kazney Knippling, Chamberlain 17.555; 10. Tessa Menzel, Quinn 17.698

Breakaway Roping: 1. Joey Carley, Philip 2.890; 2. Layni Stevens, St. Lawrence 3.650; 3. Katy Jade O’daniel, Kadoka 4.970; 4. Haley Husted, Harrold 5.050; 5. Gracie Sandquist, Trail City 5.080; 6. Jenna Fulton, St. Lawrence 6.580; 7. Tawny Gropper, Long Valley 7.770; 8. Tessa Menzel, Quinn 10.400; 9. Josi Stevens, St. Lawrence 12.650; 10. Sage Gabriel, Quinn 14.200

Boy’s Cutting: 1. Brandon Volmer, Winner 73.0; 2. Blasius Steffen, Gregory 72.0; 3. Jackson Grimes, Kadoka 71.0; 4. Dawson Phillips, Winner 70.0; 5. Trayer Schmidt, White River 70.0; 6. Kaden Pazour, Ft Pierrre 69.0; 7. Cedar Gabriel, Quinn 66.0

Goat Tying: 1. Layni Stevens, St. Lawrence 7.490; 2. Tessa Menzel, Quinn 7.660; 3. Sage Gabriel, Quinn 7.830; 4. Sierra Stuwe, Hoven 8.420; 5. Josi Stevens, St. Lawrence 8.550; 6. Sydney Theobald, Ft. Pierre 8.750; 7. Baylie Hoffine, Colome 9.450; 8. Megan Vanliere, Pierre 9.580; 9. Bobbi Kammerer, Philip 10.290; 10. Savannah Loesch, Pierre 10.450

Girl’s Cutting: 1. Jenna Fulton, St. Lawrence 73.0; 2. Sage Gabriel, Quinn 72.0; 3. Saige Schuyler, Hamill 71.0; 4. Josi Stevens, St. Lawrence 70.0; 5. Saydee Heath, Colome 70.0; 6. Savannah Loesch, Pierre 65.0

Pole Bending: 1. Layni Stevens, St. Lawrence 22.093; 2. Saige Schuyler, Hamill 22.260; 3. Lainee Schonebaum, Burke 22.386; 4. Savannah Loesch, Pierre 22.425; 5. Kodi Retzer, Longlake 22.461; 6. Megan Vanliere, Pierre 22.540; 7. Prairie Retzer, Long Lake 22.735; 8. Jenna Fulton, St. Lawrence 22.843; 9. Sierra Stuwe, Hoven 22.916; 10. Kazney Knippling, Chamberlain 22.993

Reined Cow Horse: 1. Jackson Grimes, Kadoka 142.5; 2. Blasius Steffen, Gregory 142.0; 3. Sage Gabriel, Quinn 138.5; 4. Trayer Schmidt, White River 137.5; 5. Josi Stevens, St. Lawrence 134.0; 6. Dawson Phillips, Winner 134.0; 7. Saydee Heath, Colome 132.0

Steer Wrestling: 1. Finn Hanson, Burke 5.420; 2. Wyatt Tibbitts, Hot Springs 5.550; 3. Kaden Pazour, Ft Pierrre 5.890; 4. Wyatt Cahoy, Colome 5.900; 5. Beau Dean, Platte 5.950; 6. Dawson Phillips, Winner 8.480; 7. Denton Good, Long Valley 8.500; 8. Linkyn Petersek, Colome 9.660; 9. Riley Hannum, Ft Pierre 9.920; 10. Slater Tople, Ft Pierre 15.670

Team Roping: 1. Beau Dean/Blasius Steffen, Platte 8.440 2. Gracie Sandquist/Meza Ham, Trail City 9.660 3. Josi Stevens/Jayda Tibbs, St. Lawrence 15.080 4. Austin Olson/Wyatt Olson, White River 15.630 5. Denton Good/Riley Hannum, Long Valley 21.280 6. Jackson Grimes/Kaden Pazour, Kadoka 23.780 7. Wyatt Cahoy/Linkyn Petersek, Colome 26.

Tiedown: 1. Rafe Wientjes, Onida 12.250; 2. Denton Good, Long Valley 12.950; 3. Linkyn Petersek, Colome 13.260; 4. Jesse Hostutler, Midland 13.540; 5. Dawson Phillips, Winner 13.630; 6. Myles Clements, Philip 14.510; 7. Blasius Steffen, Gregory 14.860; 8. Riley Hannum, Ft Pierre 16.690; 9. Wyatt Tibbitts, Hot Springs 17.230; 10. Buster Reis, Reliance 18.570

******************** Rodeo Standings *********************

2nd go

Bareback Riding: 1. Willard Henry, St.francis 63.0

Barrel Racing: 1. Megan Vanliere, Pierre 16.859; 2. Tessa Menzel, Quinn 16.897; 3. Layni Stevens, St. Lawrence 17.000; 4. Bobbi Kammerer, Philip 17.140; 5. Kazney Knippling, Chamberlain 17.253; 6. Jenna Fulton, St. Lawrence 17.340; 7. Kodi Retzer, Longlake 17.357; 8. Rayna Grimes, Kyle 17.378; 9. Sydney Theobald, Ft. Pierre 17.414; 10. Gracie Sandquist, Trail City 17.449

Breakaway Roping: 1. Josi Stevens, St. Lawrence 2.960; 2. Sydney Theobald, Ft. Pierre 3.070; 3. Jenna Fulton, St. Lawrence 3.300; 4. Meza Ham, Shadehill 3.610; 5. Lainee Schonebaum, Burke 3.690; 6. Layna Tibbs, Ft Pierre 4.410; 7. Katy Jade O’daniel, Kadoka 5.370; 8. Layni Stevens, St. Lawrence 9.580; 9. Channing Wientjes, Mound City 14.010

Bull Riding: 1. Riggin Shippy, Colome 78.0; 2. Chazz Gabe, Timber Lake 74.0

Boy’s Cutting: 1. Blasius Steffen, Gregory 72.5; 2. Trayer Schmidt, White River 72.0; 3. Jackson Grimes, Kadoka 71.0; 4. Dawson Phillips, Winner 71.0; 5. Kaden Pazour, Ft Pierrre 70.0; 6. Cedar Gabriel, Quinn 69.0; 7. Brandon Volmer, Winner 67.0

Goat Tying: 1. Layni Stevens, St. Lawrence 7.840; 2. Sage Gabriel, Quinn 8.360; 3. Saige Schuyler, Hamill 8.720; 4. Josi Stevens, St. Lawrence 8.760; 5. Taylee Stroup, Fort Pierre 8.900; 6. Joey Carley, Philip 9.270; 7. Tessa Menzel, Quinn 9.370; 8. Katy Jade, O’daniel Kadoka 9.630; 9. Haley Husted, Harrold 10.360; 10. Ramee Jo Hanson, Burke 10.550

Girl’s Cutting: 1. Josi Stevens, St. Lawrence 72.0; 2. Sage Gabriel, Quinn 71.5; 3. Saydee Heath, Colome 71.0; 4. Saige Schuyler, Hamill 70.0; 5. Jenna Fulton, St. Lawrence 69.0

Pole Bending: 1. Saige Schuyler, Hamill 21.404; 2. Haley Husted, Harrold 22.014; 3. Kodi Retzer, Longlake 22.267; 4. Layni Stevens, St. Lawrence 22.368; 5. Jenna Fulton, St. Lawrence 22.490; 6. Taylee Stroup, Fort Pierre 22.573; 7. Sage Gabriel, Quinn 22.916; 8. Savannah Loesch, Pierre 23.144; 9. Prairie Retzer, Long Lake 23.155; 10. Lorenda Long, Timber Lake 23.245

Reined Cow Horse: 1. Dawson Phillips, Winner 141.0; 2. Jackson Grimes Kadoka 138.5; 3. Sage Gabriel, Quinn 137.0; 4. Josi Stevens, St. Lawrence 136.0; 5. Saydee Heath, Colome 134.5; 6. Trayer Schmidt, White River 134.5; 7. Blasius Steffen, Gregory 121.0

Steer Wrestling: 1. Beau Dean, Platte 5.320; 2. Finn Hanson, Burke 6.450; 3. Hudson Johnson, Kadoka 6.480; 4. Wyatt Tibbitts, Hot Springs 6.760; 5. Wyatt Cahoy, Colome 8.480; 6. Trayer Schmidt, White River 9.980; 7. Slater Tople, Ft. Pierre 10.990; 8. Denton Good, Long Valley 18.520; 9. Riley Hannum, Ft Pierre 20.150

Team Roping: 1. Wyatt Tibbitts/Tracer Olson, Hot Springs 8.510 2. Beau Dean/Blasius Steffen, Platte 11.880 3. Buster Reis/Trayer Schmidt, Reliance 12.150 4. Jackson Grimes/Kaden Pazour, Kadoka 14.410 5. Rafe Wientjes/Kaelan Block, Onida 16.580 6. Cheyenne Carroll/Chase Varilek Harrold 17.040 7. Denton Good/Riley Hannum Long Valley 23.650 8. Cedar Gabriel/Brandon Volmer, Quinn 27.000 9. Layna Tibbs/Layni Stevens, Ft Pierre 43.

Tiedown: 1. Blasius Steffen, Gregory 9.230; 2. Dawson Phillips, Winner 11.470; 3. Denton Good, Long Valley 11.850; 4. Kaden Pazour, Ft Pierrre 13.470; 5. Linkyn Petersek, Colome 14.330; 6. Sully Paxton, Onida 14.340; 7. Jd Enright, Timber Lake 16.420; 8. Weston Vanderpol, Geddes 17.280; 9. Jackson Grimes, Kadoka 17.780; 10. Tevin Cowan, Harrold 18.810