SD and MT competitors ride hard at Indian Finals | TSLN.com

SD and MT competitors ride hard at Indian Finals

Bareback

1. Cody Parker, Wilburton, Okla, 306; 2. Cameron Bruised Head, Standoff, Alberta, Canada, 296; 3. Travis Sharp, New Underwood, S.D., 288; 4. Shane O'Connell, Rapid City, S.D., 286; 5. Buck Lunak, Florence, Mont., 286; 6. J.R. Chino, Mescalero, N.M., 261; 7. Justin Randle, Fort Vermilion, Alberta, Canda, 235; 8. Jacoby Johns, Okeechobee, Fla., 211; 9. Rollie Wilson, Buffalo, S.D., 206; 10. Jesse Gonzales, Santa Ynez, Calif.; 11. Fran Marchand, Omak, Wash., 194; 12. Creighton Little Child, Hobbema, Alberta, Canada, 188; 13. Clifford Williams, Winslow, Ariz., 175

Steer Wrestling

1. Joe Wilson, Kyle, S.D., 28.63; 2. Ashkie Antone, Chinle, Ariz., 28.96; 3. Clay Martinez, Sacaton, Ariz., 37.69; 4. Michael Bates, Jr., Mexican Springs. N.M., 57.35; 5. Casey Stone, Sallisaw, Okla., 12.97; 6. Virgil Jacobs, Calgary, Alberta, Canada, 15.42; 7. Clay Kaiser, Millboro, S.D., 16.56; 8. Greg Louis, Browning, Mont., 18.44, 9. Britt Givens, Riverton, Wyo., 18.64; 10. Warren Rubio, Tucson, Ariz., 27.74; 11. Truman House, Prewitt, N.M., 28.97; 12. Ty Allen Fischer, Ashland, Mont., 39.04; 13. Otys Little Mustache, Brocket, Alberta, Canada, 11.20; 14. Lane Dixon, Morley, Alberta, Canada, 11.76; 15. Toby Dixon, Longview, Alberta, Canada, 13.16

Ladies Breakaway

1. Sheila Sells-Denny, Kayenta, AZ, 14.19; 2. Recinda Yazzie, Flagstaff, AZ, 16.06; 3. Jacque Murray, Isabel, S.D., 21.34; 4. Justine Doka, Fountain Hills, AZ, 24.35; 5. Kiley Shade, Cardston, Alberta, Canda, 24.43; 6. Renee Tolino, Gallup, N.M., 28.97; 7. Yolanda Nez, Kirtland, N.M., 32.48; 8. Serena Dahozy, Window Rock, Ariz., 9.73 (3 head); 9. Megan Lunak, Valier, Mont., 10.38; 10. Tessie Lamere, Box Elder, Mont., 11.64; 11. Jade Nelson, Hardin, Mont., 13.76; 12. Brandie Enos, Fort McDowell, Ariz., 21.12; 13. Brandie Sosa, Stigler, Okla., 30.81; 14. Bailey Bates, Mexican Springs, N.M., 15.00 (2 head); 15. Lacey Bish, Calgary, Alberta, Canada, 16.34

Recommended Stories For You

Saddle Bronc

1. Jess Colliflower, Box Elder, Mont., 276; 2. Jeremy Means, Eagle Butte, S.D., 264; 3. Fran Marchand, Omak, Wash., 222; 4. Shadow Jensen, Wanblee, S.D., 221; 5. Robert Burbank, Gallup, N.M., 203; 6. KC Longbrake, Eagle Butte, S.D., 152; 7. Robert Wagner, Browning, Mont. 147; 8. Chazz Racine, Browning, Mont., 137; 9. Doug Hall, Browning, Mont., 128; 10. Tate Longbrake, Dupree, S.D., 69; 11. Jesse Wilson, Kyle, S.D., 66; 12. Doug Fitzgerald, Babb, Mont., 66; 13. Gulley Finnell, Salina, Okla., 65; 14. Phillip Whiteman, Busby, Mont., 63; 15. Jay Louis, Vernon, British Columbia, Canada, 63.

Calf Roping

1. Walter White, Ochelata, Okla., 41.85; 2. Kenny Glasses, Chinle, Ariz., 45.21; 3. Mitch Dove, Centerville, Wash., 45.45; 4. Ed Holyan, Window Rock, Ariz., 50.00; 5. Jay Crawler, Morley, Alberta, Canada, 54.31; 6. Troy Crawler, Morley, Alberta, Canada, 56.01; 7. Slim Creighton, Standoff, Alberta, Canada, 56.16; 8. Clint Harry, Nixon, Nev., 67.93; 9. Preston Williams, Casa Grande, Ariz., 29.05 (3 head); 10. Terry Fischer, Fort Yates, N.D., 32.66; 11. Tracy Robinson, Ashland, Mont., 35.97; 12. Frank Scout, Cardston, Alberta, Canada, 59.24; 13. Ivan Bruised Head, Okeechobee, Fla., 19.29 (2 head); 14. J.C. Crowley, Poplar, Mont., 20.62; 15. Mike Holyan, Warm Springs, Ore., 22.10.

Team Roping

1. Derrick Begay/James Begay Jr., Winslow, Ariz., 28.72; 2. Rawley Ben, Peridot, Ariz./ OJ Williams, Holbrook, Ariz., 29.09; 3. Edward C. Hawley, Hays, Mont./Ty Romo, Whiteriver, Ariz., 39.27; 4. Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz./Victor Begay, Winslow, Ariz., 14.07; 5. Marco Sells, Rough Rock, Ariz./Myles John, Indian Wells, Ariz., 14.90; 6. Cayton Hart, Ft Hall, Idaho/Leo Ramone, Pocatello, Idaho, 22.11; 7. Bart Ness, Kennebec, S.D./Terry Fischer, Fort Yates, N.D., 22.97; 8. Justin Turner, Vinita, Okla./Cody Heflin, Claremore, Okla., 32.33; 9. Jeremiah Platero, Fruitland, N.M./Lane Yazzie, Kirtland, N.M., 41.66; 10. Casey Cummins, Lodge Grass, Mont./Clint Harry, Nixon, Nev., 10.00; 11. Erich Rogers, Round Rock, Ariz./Lucius P. Sells, Rough Rock, Ariz., 13.72; 12. Kesley Phillips, Round Rock, AZ/Kevin Yazzie, Chinle, AZ, 13.84; 13. J.R. Kaquitts, Morley, Alberta, Canada/Colten Lefthand, Longview, Alberta, Canada, 14.02; 14. Justin Tom, Pryor, Mont./Terry Doka, Fountain Hills, Ariz., 14.27; 15. Clint Whipple, St. Francis, S.D./Clay Gun Shows, Lodge Grass, Mont., 14.47

Ladies Barrel Racing

1. Kassidy Dennison, Tohatchi, N.M., 59.103; 2. Sallye Williams, Skiatook, Okla., 60.060; 3. Ashlie Withrow, Henryetta, Okla., 60.207; 4. Donna Small, Lame Deer, Mont., 60.638; 5. Charmayne Gene, Chinle, Ariz., 60.857; 6. Julie Lenoir, Cut Bank, Mont., 61.012; 7. Terryl Woodward, Claresholm, Alberta, Canda, 61.261; 8. Annie Quinn Barney, Klamath Falls, Ore., 61.466; 9. Jakki Young, Union Center, S.D., 61.610; 10. Danna Whitford, 61.668; 11. Cedar Jandreau, Kennebec, S.D., 61.851; 12. Traci Creighton, Standoff, Alberta, Canada, 62.139; 13. Kesse Deal, Dupree, S.D., 62.254; 14. Tara Seaton, Queen Creek, Ariz., 62.641; 15. Brittany Bird, Cut Bank, Mont., 65.763

Bull Riding

1. Dakota Louis, Browning, Mont., 301; 2. Cameron Bruised Head, Standoff, Alberta, 290; 3. Tustin Daye, Luptoa, Ariz., 238; 4. Drew Antone, Kinnear, Wyo., 228; 5. Justin Granger, Tuba City, Ariz., 228; 6. Julius Begay, Shiprock, N.M., 163; 7. Bryan Bitsui, Ganado, Ariz., 160; 8. Preston Louis, Browning, Mont., 158; 9. Travis Maguire, Siksika, Alberta, Canada, 155; 10. Ryan Roberts, Okmulgee, Okla., 140; 11. Jake Frazier, White Horse, S.D., 130; 12. Jesse Flett, Edson, Alberta, Canada, 83; 13. Charles Winters, Martin, S.D., 81; 14. Hernald John, Tsaile, Ariz., 78; 15. Casey Fredericks, Busby, Mont., 71.