SDRA Finals | TSLN.com

SDRA Finals

Men's All-Around

1. JB Lord, Sturgis, $9,804.03, 2. Troy Wilcox, Red Owl, 3. Jace Melvin, Ft. Pierre, 4. Steve Klein, Sioux Falls, 5. Scott White, Oelrichs

Women's All-Around

1. Hallie Fulton, Miller, $11,277.61, 2. Carole Hollers, Sturgis, 3. Jana Jasper, Sturgis, 4. Elizabeth Baker, Box Elder, 5. Kristi Steffes, Vale.

Mens Rookie

1. Carson Musick, Pierre, $3,974.26, 2. Treg Schaack, Edgemont, 3. Matt Peters, Hot Springs, 4. Levi Lord, Sturgis, 5. Delbert (Shorty) Garrett, Dupree.

Recommended Stories For You

Womens Rookie

1. Kailee Webb, Isabel, $3,878.87, 2. Annie Fulton, Miller, 3. Shelby Vinson, Worthing, 4. Shambrae
Williams, Faith, 5. Amy
Deichert, Spearfish.

Bareback

1. Dru Wilking, Hartford, $4,916.41, 2. Travis Sharp, New Underwood, 3. Mark Kenyon Hayti, 4. Shayne O'Connell, Rapid City,
5. Joe Wilson, Kyle,
6. Chance Englebert, Burdock, 7. Dustin Luper, Provo, 8. Andrew Hall, Wagner,
9. Jacob McCoy, New Underwood, 10. Ryan Burkinshaw, Hermosa.

Barrel Racing

1. Wendy Bechen, Rapid City, $4,176.07, 2. Hallie Fulton, Miller, 3. Kailee Webb, Isabel, 4. Gale Beebe, Custer, 5. Kristi Steffes, Vale, 6. Shelby Vinson, Worthing, 7. Shambrae Williams, Faith, 8. Shaylee Williams, Faith, 9. Carole Hollers, Sturgis, 10. Annie Fulton, Miller.

Bull Riding

1. Andrew Coughlin, Timber Lake, $2,739.09, 2. Allen Auer, Whitewood, 3. Delbert (Shorty) Garrett, Dupree, 4. Clay Hindman, Pierre, 5. Tyson Donavon, Sturgis, 6. Duffy Ducheneaux II, Wagner, 7. Jared Schaefer, Leola, 8. Neil Muscat, Wall, 9. Joe Bertus, Avon, 10. Joey Koupal, Midland.

Calf Roping

1. Trey Young, Dupree, $5,378.79, 2. Troy Wilcox, Red Owl, 3. Jace Melvin, Ft. Pierre, 4. Treg Schaack, Edgemont, 5. Deon Dorsey, Isabel, 6. Jamie Wolf, Pierre, 7. Matt Peters, Hot Springs, 8. Jase Clarke, Wessington, 9. Daine McNenny, Sturgis, 10. Trevor Hupp, Huron.

Goat Tying

1. Lacey Tech, Fairfax, $6,376.13, 2. Kristi Birkeland, Dupree, 3. Chelsey Kelly, Dupree, 4. Tabitha Sigman, Box Elder, 5. Lacey Hewitt, Sheridan, WY, 6. Hallie Fulton, Miller, 7. Krystal Marone, Isabel, 8. Tarin Hupp, Huron, 9. Jamie Britton, Buffalo, 10. Katie Doll, Prairie City.

Ladies Breakaway

1. Hallie Fulton, Miller, $5,726.93, 2. Carole Hollers, Sturgis, 3. Jacque Murray, Isabel, 4. Kaylee Nelson, Box Elder, 5. Jenny Belkham, Blunt, 6. Elizabeth Baker, Box Elder, 7. Kristen Lawrence, Mobridge, 8. Jana Jasper, Sturgis, 9. Bailey Peterson, Parade, 10. Amy Deichert, Spearfish.

Mixed Team Roping

1. Trina Arneson, Enning, $3,333.65, 2. Elizabeth Baker, Box Elder, 3. Denise Nelson, Midland, 4. Brenda White, Oelrichs, 5. Hanna Brown, Faith, 6. Reann Crane, Whitewood, 7. Samantha Nelson, Creighton, 8. Jana Jasper, Sturgis, 9. Sunnie Reeves, Owanka, 10. Lorita Nelson, Philip.

Saddle Bronc

1. KC Longbrake, Eagle Butte, $3,573.66, 2. Lane Stirling, Newell, 3. Eric Gewecke, Red Owl, 4. Marty Hebb, Cherry Creek, 5. Eric Addison, Caputa 6. Travis Schroth, Buffalo Gap, 7. Dillon Schroth, Buffalo Gap, 8. Preston Kafka, Wagner, 9. Tate Longbrake, Dupree, 10. Jay Longbrake, Rapid City.

Sr. Mens Breakaway

1. JB Lord, Sturgis, $4,514.26, 2. Steve Klein, Sioux Falls, 3. Billy Gallino, Wasta, 4. Terry McCutcheon, Brookings, 5. Chuck Nelson, Hartford, 6. Bob Burke, Sundance, WY, 7. Lennis
Fagerhaug, Wessington Springs, 8. John Dean, Platte, 9. Bryce Sigman,
Sturgis, 10. Marty Burress, Piedmont.

Steer Wrestling

1. Forest Sainsbury, Camp Crook, $4,408.97, 2. Mike Wiedman, St Charles, 3. JB Lord, Sturgis, 4. Reed
Petersek, Colome, 5. Cole Fulton, Miller, 6. Jace
Melvin. Ft. Pierre, 7. Tye Hale, Dupree, 8. Tee Hale, White Owl, 9. Casey Olson, Prairie City, 10. Lyle Smith, Lantry.

Team Penning

1. Gary Garbe, Alpena, $1,901.93, 2. Rick Tebay,
Alpena, 2. Morgan Tebay,
Alpena, 3. Tom Varilek,
Geddes, 3. Steve Klein, Sioux Falls, 4. Mick Varilek,
Geddes, 5. Jim Dunkelberger, Hartford, 5. Chuck Nelson, Hartford, 5. Terry Trower, Dell Rapids.

Team Roping Header

1. Scott White, Oelrichs, $4,587.19, 2. Colton Musick, Pierre, 3. Pat Tibbs, Belle Fourche, 4. Terry McPherson, Piedmont, 5. Tucker McDaniel, Midland, 6. JB Lord, Sturgis,
7. Troy Wilcox, Red Owl, 8. Jay Mattson, Deadwood, 9. Jake Nelson, Creighton, 10. Don Bettelyoun, Eagle Butte.

Team Roping Heeler

1. Jade Nelson, Midland, $4,587.19, 2. Carson Musick, Pierre, 3. Brian McPherson, Wasta, 4. Ora Taton, SD, 5. Levi Lord, Sturgis, 6. Brett Wilcox, Red Owl, 7. Dalton Richter, Quinn, 8. Jeff
Nelson, Philip, 9. Jhett
Williams, Faith, 10. Melvin Arneson, Enning. F

–SDRA