2011 Cattlemen’s Classic Rodeo results | TSLN.com
YOUR AD HERE »

2011 Cattlemen’s Classic Rodeo results

The third annual Cattlemen’s Classic Rodeo was held in Hermosa, SD, Sept. 9-10. There were 230 SDRA and WRCA cowboys and cowgirls competing for $3,300 added money. Proceeds go towards scholarships for local youth. The results are as follows:

Overall man: JB Lord, Piedmont, SD.

Overall woman: Elizabeth Baker, Box Elder, SD.



Ladies breakaway: 1. Jacque Murray, Isabel, SD; 2. Carole Holler, Sturgis, SD; 3. Taylor Shoemaker, Faith, SD; 4. Marcie Locken, Isabel, SD; 5. Courtney Haugen, Mitchell, SD; 6. Kayla Hutchinson, Moorcroft, WY.

Mixed team roping: 1. Elizabeth Baker, Box Elder, SD & JB Lord, Rapid City, SD; 2. Denise Nelson, Midland, SD & Paul David Tierney, Oral, SD; 3. Jamie Britton, Buffalo, SD & Tom Hunt, Faith, SD; 4. Samantha Nelson, Creighton, SD & Dan Nelson, Creighton, SD; 5. Trina Arneson, Enning, SD & Melvin Arneston, Creighton, SD; 6. Jessica Holmes, Rapid City, SD & Casey Holmes, Rapid City, SD.



Saddle bronc: 1. Eric Addison, Caputa; 2. Lane Stirling, Highmore; 3. Rollie Wilson, Buffalo; 4. Tate Longbrake, Dupree, SD.

Senior men’s breakaway: 1. (tie) Rod Schaffer, Broadus, MT and Bill Gallino, Wasta, SD; 3. Terry McPherson, Piedmont, SD; 4. Chuck Nelson, Hartford, SD; 5. Mike Nelson, Philip, SD; 6. Dan Nelson, Creighton, SD.

Bareback: 1. Jake Smith, Whitewood, SD; 2. Travis Bechen, Rapid City, SD; 3. (tie) Mark Kenyon, Hayti, SD and Dru Wilking, Hartford, SD.

Barrel racing: 1. Wendy Halweg, Mitchell, SD; 2. Gail Beebe, Custer, SD; 3. (tie) Courtney Suggs, Sturgis, SD and Dori Hollenbeck, Winner, SD; 5. Wanda Brown, Edgemont, SD; 6. Lacey Jo March, Hot Springs, SD.

Bull riding: 1. Neil Muscat, Wall, SD; 2. Clay Hindman, Belvidere, SD.

Calf roping: 1. Brent Belkham, Pierre, SD; 2. Deon Dorsey, Isabel, SD; 3. Paul David Tierney, Oral, SD; 4. Justin Scofield, St. Lawrence, SD; 5. Jamie Wolfe, Ft. Pierre, SD; 6. (tie) Dane Kissack, Spearfish, SD and Jay Mattson, Deadwood, SD.

Goat tying: 1. Shania Johnston, Union Center, SD; 2. (tie) Lacey Hewitt, Sheridan, WY and Kristi Birkeland, Dupree, SD; 4. Krystal Marone, Isabel, SD.

Steer wrestling: 1. (tie) Kyle Albers, Hartford, SD, Clay Cowan, Highmore, SD, and JB Lord, Piedmont, SD; 4. JJ Hunt, Ridgeview, SD; 5. David Scott, Rapid City, SD; 6. (tie) Chason Floyd, Ludlow, SD, Miles Spickelmeier, Torrington, WY, and Cole Fulton, Miller, SD.

Team roping: 1. Eli Lord, Rapid City, SD & Matt Kanzer, Cody, NE; 2. Billy Gallino, Waster, SD & Burt Reno, Gillette, WY; 3. Jay Mattson, Deadwood, SD & Tommy Crane, Whitewood, SD; 4. Kevin Schmidt, Box Elder, SD & Jade Schmidt, Box Elder, SD; 6. Lynn McNenny, Sturgis, SD & Dane McNenny, Sturgis, SD; 6. Lane Tiltrum, Hermosa, SD & Tom Coolahan, Hermosa, SD.

Team penning: 1. Henry Ireland, Kadoka, SD, Earl Clement, Kadoka, SD and John Newman, Philip, SD; 2. Steve Klein, Sioux Falls, SD, Mick Varilek, Geddes, SD and Tom Varilek, Geddes, SD; 3. Clint Olinger, Plankinton, SD, Gary Garbe, Alpena, SD and Rick Tebay, Alpena, SD; 4. Lennie Steffen, Colome, SD, Mary Pat Fawcet, Colome, SD and Bar Blum, Reliance, SD.

The third annual Cattlemen’s Classic Rodeo was held in Hermosa, SD, Sept. 9-10. There were 230 SDRA and WRCA cowboys and cowgirls competing for $3,300 added money. Proceeds go towards scholarships for local youth. The results are as follows:

Overall man: JB Lord, Piedmont, SD.

Overall woman: Elizabeth Baker, Box Elder, SD.

Ladies breakaway: 1. Jacque Murray, Isabel, SD; 2. Carole Holler, Sturgis, SD; 3. Taylor Shoemaker, Faith, SD; 4. Marcie Locken, Isabel, SD; 5. Courtney Haugen, Mitchell, SD; 6. Kayla Hutchinson, Moorcroft, WY.

Mixed team roping: 1. Elizabeth Baker, Box Elder, SD & JB Lord, Rapid City, SD; 2. Denise Nelson, Midland, SD & Paul David Tierney, Oral, SD; 3. Jamie Britton, Buffalo, SD & Tom Hunt, Faith, SD; 4. Samantha Nelson, Creighton, SD & Dan Nelson, Creighton, SD; 5. Trina Arneson, Enning, SD & Melvin Arneston, Creighton, SD; 6. Jessica Holmes, Rapid City, SD & Casey Holmes, Rapid City, SD.

Saddle bronc: 1. Eric Addison, Caputa; 2. Lane Stirling, Highmore; 3. Rollie Wilson, Buffalo; 4. Tate Longbrake, Dupree, SD.

Senior men’s breakaway: 1. (tie) Rod Schaffer, Broadus, MT and Bill Gallino, Wasta, SD; 3. Terry McPherson, Piedmont, SD; 4. Chuck Nelson, Hartford, SD; 5. Mike Nelson, Philip, SD; 6. Dan Nelson, Creighton, SD.

Bareback: 1. Jake Smith, Whitewood, SD; 2. Travis Bechen, Rapid City, SD; 3. (tie) Mark Kenyon, Hayti, SD and Dru Wilking, Hartford, SD.

Barrel racing: 1. Wendy Halweg, Mitchell, SD; 2. Gail Beebe, Custer, SD; 3. (tie) Courtney Suggs, Sturgis, SD and Dori Hollenbeck, Winner, SD; 5. Wanda Brown, Edgemont, SD; 6. Lacey Jo March, Hot Springs, SD.

Bull riding: 1. Neil Muscat, Wall, SD; 2. Clay Hindman, Belvidere, SD.

Calf roping: 1. Brent Belkham, Pierre, SD; 2. Deon Dorsey, Isabel, SD; 3. Paul David Tierney, Oral, SD; 4. Justin Scofield, St. Lawrence, SD; 5. Jamie Wolfe, Ft. Pierre, SD; 6. (tie) Dane Kissack, Spearfish, SD and Jay Mattson, Deadwood, SD.

Goat tying: 1. Shania Johnston, Union Center, SD; 2. (tie) Lacey Hewitt, Sheridan, WY and Kristi Birkeland, Dupree, SD; 4. Krystal Marone, Isabel, SD.

Steer wrestling: 1. (tie) Kyle Albers, Hartford, SD, Clay Cowan, Highmore, SD, and JB Lord, Piedmont, SD; 4. JJ Hunt, Ridgeview, SD; 5. David Scott, Rapid City, SD; 6. (tie) Chason Floyd, Ludlow, SD, Miles Spickelmeier, Torrington, WY, and Cole Fulton, Miller, SD.

Team roping: 1. Eli Lord, Rapid City, SD & Matt Kanzer, Cody, NE; 2. Billy Gallino, Waster, SD & Burt Reno, Gillette, WY; 3. Jay Mattson, Deadwood, SD & Tommy Crane, Whitewood, SD; 4. Kevin Schmidt, Box Elder, SD & Jade Schmidt, Box Elder, SD; 6. Lynn McNenny, Sturgis, SD & Dane McNenny, Sturgis, SD; 6. Lane Tiltrum, Hermosa, SD & Tom Coolahan, Hermosa, SD.

Team penning: 1. Henry Ireland, Kadoka, SD, Earl Clement, Kadoka, SD and John Newman, Philip, SD; 2. Steve Klein, Sioux Falls, SD, Mick Varilek, Geddes, SD and Tom Varilek, Geddes, SD; 3. Clint Olinger, Plankinton, SD, Gary Garbe, Alpena, SD and Rick Tebay, Alpena, SD; 4. Lennie Steffen, Colome, SD, Mary Pat Fawcet, Colome, SD and Bar Blum, Reliance, SD.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


News

Behind the scenes at the NWSS

|

In addition to the washracks for the cattle shows, the warm up arena for the rodeo competitors, and creative parade entries that take hours of preparation, another event at the National Western Stock Show has…



See more