Central States Fair beef show results | TSLN.com

Central States Fair beef show results

Central States Fair Youth Beef Show

Judge: Daniel Fawcett, Ree Heights

Senior Showmanship: Ian Hall, Berthold, N.D.

Intermediate Showmanship: Casey Huckfeldt, Gering, NE

Junior Showmanship: Nalea Dunsmore, Wessington, S.D.

Central States Fair Youth Beef Show Ian Hall, Berthold, N.D.

Recommended Stories For You

Champion Market Beef: Casey Huckfeldt, Gering, NE

Reserve Champion Market Beef: Nalea Dunsmore, Wessington, S.D.

Champion Feeder Heifer: Faith Nunn, Harrison, Neb.

Reserve Champion Feeder Heifer: Dillon Kammerer, Rapid City

Champion Feeder Steer: Clark Reisen, Chadron, Neb.

Reserve Champion Feeder Steer: Casey Huckfeldt, Gering, Neb.

Champion Jr. Heifer: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Champion Jr. Heifer: Colin Weidenbach, Highmore, S.D.

Champion Sr. Heifer: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Champion Sr. Heifer: Taylor Sinke, Gann Valley, S.D.

Champion Bull: Jake Kammerer, Rapid City, S.D.

Reserve Champion Bull: Amanda Kammerer, Rapid City

Black Hills Gold Futurity

Judge: Steve Reimer, Chamberlain, S.D.

1st place: Adrianne Schaunaman, Aberdeen, S.D. with a female purchased from Jonathan Lau.

2nd place: Colin Weidenbach, Highmore, S.D. with a female purchased from Coudron Charolais.

3rd place: Taylor Vavra, Nisland, S.D. with a female purchased from Goldux Gelbvieh.

Black Hills Angus Futurity

Judge: Steve Reimer, Chamberlain, S.D.

Overall Angus Futurity Champion: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Overall Angus Futurity Champion: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Central States Fair Open Angus

Judge: Daniel Fawcett, Ree Heights

Champion Cow/Calf Pair: Schaaf Angus Ranch, New Underwood, S.D.

Champion Jr. Heifer Calf: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Reserve Champion Jr. Heifer Calf: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Champion Senior Heifer Calf: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Reserve Champion Senior Heifer Calf: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Champion Jr. Female: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Champion Jr. Female: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Grand Champion Female: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Grand Champion Female: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Champion Jr. Bull Calf: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Reserve Champion Jr. Bull Calf: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Champion Sr. Bull Calf: Schaaf Angus Ranch, New Underwood, S.D.

Grand Champion Angus Bull: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Reserve Grand Champion Angus Bull: Turtle Creek Angus, Faith, S.D.

Central States Fair All Other Breeds

Judge: Steve Reimer, Chamberlain, S.D.

Grand Champion Gelbvieh Female: Taylor Vavra, Nisland, S.D.

Reserve Champion Gelbvieh Female: Carlee Vavra, Nisland, S.D.

Champion Simmental Heifer: Ian Hall, Berthold, N.D.

Reserve Champion Simmental Heifer: Sinke Ranch, Gann Valley, S.D.

Champion Simmental Bull: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Reserve Champion Simmental Bull: Kammerer Livestock, Rapid City, S.D.

Jr. Heifer Calf Champion: Mason Schelske, Virgil, S.D.

Intermediate Calf Champion: Colin Weidenbach, Highmore, S.D.

Jr. Champion Female: Adrianne Schaunaman, Aberdeen, S.D.

Jr. Res. Champion Female: Sinke Ranch, Gann Valley, S.D.

Grand Champion AOB: Adrianne Schaunaman, Aberdeen, S.D.

Grand Champion AOB: Ian Hall, Berthold, N.D.

–Central States Fair