Custer Co. Ranch Horse competition results | TSLN.com
YOUR AD HERE »

Custer Co. Ranch Horse competition results

The Custer County Ranch Horse competition was held Aug. 14, 2010 in Hermosa, SD. Here are the results:

3-Year-Old Division: 1. Stoyan Lucey, Hot Springs, SD, on Belle Badger Boogie; 2. Kirk Hall, Edgemont, SD, on China; 3. Tim Schaack, Edgemont, SD, on Mimosa Please.

Ladies Open Division: 1. Sonya Coolahan, Hermosa, SD, on Im Your Huckleberry; 2. Alesa Jones, Anselmo, NE, on HCJ Nine Lilbutton; 3. Janelle Bussard, Watertown, SD, on Cattys Little Pepper.

Open Division: 1. Stoyan Lucey, Hot Springs, SD, on Haidas Cooke County; 2. Tim Schaack, Edgemont, SD, on Dude; 3. Tim Coolahan, Hermosa, SD, on Tripod.

Amateur Division: 1. Mayola West, New Underwood, SD, on Hero; 2. Amanda Dikoff, Hermosa, SD, on Oughtalenalittle; 3. Mayola West, New Underwood, on Breezy.

Ladies Rancher Division: 1. Jill Pischke, Newcastle, WY, on Satin; 2. Alesa Jones, Anselmo, NO, on Hollywoodredfeathers; 3. Janelle Bussard, Watertown, SD, on Cattys Little Pepper.

Jr. Youth Division: 1. Brianna Clemetson, Keystone, SD, on Spud; 2. Peyton Kottwitz, Lusk, WY, on Okie.

Sr. Youth Division: 1. Collin Palmer, Bison, SD, on The Perfect Spark; 2. Abi Defraud, Newcastle, WY, on Tex.

Rancher Division: 1. Tel Schaack, Edgemont, SD, on Memphis; 2. Collin Palmer, Bizon, SD, on The Perfect Spark; 3. Rob Fox, Redig, SD, on Two Eye Si Badger.

The Custer County Ranch Horse competition was held Aug. 14, 2010 in Hermosa, SD. Here are the results:

3-Year-Old Division: 1. Stoyan Lucey, Hot Springs, SD, on Belle Badger Boogie; 2. Kirk Hall, Edgemont, SD, on China; 3. Tim Schaack, Edgemont, SD, on Mimosa Please.

Ladies Open Division: 1. Sonya Coolahan, Hermosa, SD, on Im Your Huckleberry; 2. Alesa Jones, Anselmo, NE, on HCJ Nine Lilbutton; 3. Janelle Bussard, Watertown, SD, on Cattys Little Pepper.

Open Division: 1. Stoyan Lucey, Hot Springs, SD, on Haidas Cooke County; 2. Tim Schaack, Edgemont, SD, on Dude; 3. Tim Coolahan, Hermosa, SD, on Tripod.

Amateur Division: 1. Mayola West, New Underwood, SD, on Hero; 2. Amanda Dikoff, Hermosa, SD, on Oughtalenalittle; 3. Mayola West, New Underwood, on Breezy.

Ladies Rancher Division: 1. Jill Pischke, Newcastle, WY, on Satin; 2. Alesa Jones, Anselmo, NO, on Hollywoodredfeathers; 3. Janelle Bussard, Watertown, SD, on Cattys Little Pepper.

Jr. Youth Division: 1. Brianna Clemetson, Keystone, SD, on Spud; 2. Peyton Kottwitz, Lusk, WY, on Okie.

Sr. Youth Division: 1. Collin Palmer, Bison, SD, on The Perfect Spark; 2. Abi Defraud, Newcastle, WY, on Tex.

Rancher Division: 1. Tel Schaack, Edgemont, SD, on Memphis; 2. Collin Palmer, Bizon, SD, on The Perfect Spark; 3. Rob Fox, Redig, SD, on Two Eye Si Badger.


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


News

TSLN named top livestock paper in the nation

|

The Livestock Publications Council once again chose Tri-State Livestock News as the top livestock newspaper in the nation. Freelance writer Tamara Choat’s “Never enough: Valley Oaks closes doors after harrassment, lawsuits abound” story was selected…



See more