SDHSR results: Sturgis | TSLN.com

SDHSR results: Sturgis

1St Go

Bareback Riding: 1. Jhett Knight, Rushville, Neb. 48.0

Barrel Racing: 1. Bridget Romey, Hot Springs 16.735; 2. Wacey Brown, Piedmont 17.099; 3. Tessa Caspers, New Underwood 17.138; 4. Keisha Rayhill, Martin 17.338; 5. Kassidy Caspers, New Underwood 17.565; 6. Natalie Mccoy, Belle Fourche 17.626; 7. Sidney Peterson, Sturgis 17.636; 8. Kaitlin Gerard, Edgemont 17.663; 9. Jenna Elshere, Quinn 17.698; 10. Jayton Mckay, Wall 17.713

Breakaway Roping: 1. Isabel Risse, Martin 3.440; 2. Sidney Peterson, Sturgis 3.910; 3. Keisha Rayhill, Martin 3.980; 4. Kiara Brown, Whitewood 4.240; 5. Tessa Caspers, New Underwood 4.650; 6. Laska Ward, Martin 5.410; 7. Shania Larive, Sturgis 5.820; 8. Sierra Hilgenkamp, Wall 6.540; 9. Tatum Lauing, Oral 6.600; 10. Jaicee Williams, Wall 13.560

Bull Riding: 1. Lante Swallow, Batesland 67.0; 2. Jack Rodenbaugh, Box Elder 62.0; 3. Jestyn Woodward, Custer 59.0

Boy’s Cutting: 1. Bodie Mattson, Sturgis 69.0; 2. Carter Fortune, Quinn 66.0

Goat Tying: 1. Sawyer Gilbert, Buffalo 7.680; 2. Acelyn Brink, Newell 9.030; 3. Keisha Rayhill, Martin 9.070; 4. Isabel Risse, Martin 9.240; 5. Camri Elshere, Elm Springs 9.250; 6. Whitley Heitsch, Hermosa 9.400; 7. Jaicee Williams, Wall 9.550; 8. Hollie Smith, Rapid City 9.770; 9. Tarryn Petrak, Martin 9.940; 10. Miranda Brewer, Rapid City 9.950

Girl’s Cutting: 1. Sidney Peterson, Sturgis 71.5; 2. Whitley Heitsch, Hermosa 70.5; 3. Sawyer Gilbert, Buffalo 69.0; 4. Elizabeth Haiar, Rapid City 68.0; 5. Jordyn Buettner, Box Elder 67.0; 6. Allison Clemetson, Keystone 64.0; 7. Jessica Woodward, Custer 63.5; 8. Jimmie Hunt, Faith 63.5; 9. Jayton Mckay, Wall 63.0

Pole Bending: 1. Jessica Woodward, Custer 20.970; 2. Tessa Caspers, New Underwood 21.526; 3. Jaycie West, New Underwood 21.596; 4. Allison Clemetson, Keystone 21.616; 5. Kassidy Caspers, New Underwood 21.701; 6. Wacey Brown, Piedmont 21.706; 7. Kellyn Shearer, Wall 21.895; 8. Sidney Peterson, Sturgis 22.120; 9. Acelyn Brink, Newell 22.192; 10. Laney Fanning, Martin 22.426

Reined Cow Horse: 1. Kassidy Caspers, New Underwood 129.5; 2. Jimmie Hunt, Faith 127.5; 3. Bodie Mattson, Sturgis 122.0; 4. Jordyn Buettner, Box Elder 119.5; 5. Traylin Martin, Faith 114.5; 6. Sidney Peterson, Sturgis 113.5

Saddle Bronc: 1. Cash Wilson, Wall 71.0; 2. Talon Elshere, Hereford 53.0; 3. Malcom Heathershaw, Quinn 53.0; 4. Traylin Martin, Faith 50.0

Steer Wrestling: 1. Wynn Schaack, Wall 5.320; 2. Logan Lemmel, Whitewood 9.510; 3. Tegun Spring, Enning 23.020

Team Roping: 1. Tanner Fite/Wynn Schaack, Hermosa 8.400 2. Rio Nutter/Bodie Mattson, Rapid City 9.660 3. Acelyn Brink/Trevor Hartshorn, Newell 12.960 4. Chance Derner/Thane Lockhart, New Underwood 15.

Tiedown: 1. Wynn Schaack, Wall 10.970; 2. Tanner Fite, Hermosa 12.760; 3. Bodie Mattson, Sturgis 17.690; 4. Rio Nutter, Rapid City 18.730; 5. Tristan Hunter, Ardmore 21.850; 6. Garrett Brewer, Rapid City 25.160; 7. Brand Baker, Buffalo Gap 26.740; 8. Chance Derner, New Underwood 26.840; 9. Cash Wilson, Wall 27.140; 10. Kolter Clark, New Underwood 27.220

2nd Go

Bareback Riding: 1. Jhett Knight, Rushville, Neb., 62.0; 2. Lante Swallow, Batesland 56.0; 3. Cooper Filipek, Rapid City 53.0

Barrel Racing: 1. Bridget Romey, Hot Springs 16.299; 2. Wacey Brown, Piedmont 16.826; 3. Tessa Caspers, New Underwood 17.062; 4. CJ Livermont, Interior 17.264; 5. Keisha Rayhill, Martin 17.372; 6. Jenna Elshere, Quinn 17.414; 7. Natalie Mccoy, Belle Fourche 17.463; 8. Allison Clemetson, Keystone 17.668; 9. Jaycie West, New Underwood 17.669; 10. Tatum Lauing, Oral 17.671

Breakaway Roping: 1. Acelyn Brink, Newell 3.110; 2. Sierra Hilgenkamp, Wall 3.840; 3. Wacey Brown, Piedmont 4.030; 4. Camri Elshere, Elm Springs 4.600; 5. Sawyer Gilbert, Buffalo 4.670; 6. Jaicee Williams, Wall 4.910; 7. Bridget Romey, Hot Springs 13.920; 8. Kaitlin Gerard, Edgemont 14.440; 9. Laska Ward, Martin 14.890

Bull Riding: 1. Jack Rodenbaugh, Box Elder 72.0; 2. Jhett Knight, Rushville, Neb. 64.0; 3. Kane Grant, Whitewood 57.0; 4. Tristen Janis, Kyle 52.0

Boy’s Cutting: 1. Bodie Mattson, Sturgis 70.5; 2. Carter Fortune, Quinn 69.0

Goat Tying: 1. Sawyer Gilbert, Buffalo 7.640; 2. Jaicee, Williams Wall 8.130; 3. Isabel Risse, Martin 8.280; 4. Tatum Lauing, Oral 8.320; 5. Keisha Rayhill, Martin 8.540; 6. Tarryn Petrak, Martin 8.800; 7. Kassidy Sawvell Quinn 9.110; 8. Camri Elshere, Elm Springs 9.740; 9. Hollie Smith, Rapid City 9.820; 10. Allison Clemetson, Keystone 10.120

Girl’s Cutting: 1. Whitley Heitsch, Hermosa 72.5; 2. Sawyer Gilbert, Buffalo 72.0; 3. Jessica Woodward, Custer 70.0; 4. Jayton Mckay, Wall 67.5; 5. Allison Clemetson, Keystone 64.5; 6. Jimmie Hunt, Faith 64.0; 7. Sidney Peterson, Sturgis 63.5

Pole Bending: 1. Jessica Woodward, Custer 20.927; 2. Kellyn Shearer, Wall 21.280; 3. Allison Clemetson, Keystone 21.304; 4. Kassidy Caspers, New Underwood 21.387; 5. Samantha Hubert, New Underwood 21.505; 6. Acelyn Brink, Newell 21.730; 7. Laney Fanning, Martin 21.787; 8. Bridget Romey, Hot Springs 21.903; 9. Jaycie West, New Underwood 21.944; 10. Sidney Peterson, Sturgis 22.141

Reined Cow Horse: 1. Bodie Mattson Sturgis 131.5; 2. Sidney Peterson Sturgis 129.5; 3. Jimmie Hunt Faith 127.0; 4. Jordyn Buettner Box Elder 124.5; 5. Traylin Martin Faith 118.0; 6. Kassidy Caspers New Underwood 117.5

Saddle Bronc: 1. Clint Donaldson, Sturgis 68.0; 2. Cash Wilson, Wall 64.0; 3. Talon Elshere, Hereford 48.0

Steer Wrestling: 1. Wynn Schaack, Wall 5.340; 2. Owen Perry, Rapid City 6.220; 3. Teigen Robertson, Rapid City 13.270; 4. Tegun Spring, Enning 14.350

Team Roping: 1. Rio Nutter/Bodie Mattson, Rapid City 9.210 2. Sawyer Gilbert/Nolan Smith, Buffalo 12.620 3. Chance Derner/Thane Lockhart, New Underwood 14.950 4. Levi Glines/Garrett Glines, Chadron, Neb. 15.490 5. Tristan Hunter/Chance Grill, Ardmore 15.790 6. Bridger Amiotte/Cash Wilson, Wall 23.

Tiedown: 1. Chance Derner, New Underwood 12.440; 2. Thane Lockhart, Oelrichs 12.790; 3. Kolter Clark, New Underwood 13.560; 4. Rio Nutter, Rapid City 13.930; 5. Bodie Mattson, Sturgis 14.360; 6. Tanner Fite, Hermosa 14.650; 7. Wynn Schaack, Wall 15.150; 8. Cash Wilson, Wall 15.230; 9. Nolan Smith, Rapid City 28.330; 10. Malcom Heathershaw, Quinn 29.330