SDHSR results: Watertown | TSLN.com

SDHSR results: Watertown

1st Go

Barrel Racing: 1. Shelby Lang Chancellor 16.603; 2. Katie O Kief Garland, Neb., 16.903; 3. Summer Parker, Clear Lake 16.919; 4. Maddy Boyd, Sioux Falls 16.934; 5. Kaitlyn Sandland, Letcher 16.954; 6. Abigail Richie, Bristol 17.002; 7. Tory Reinders, Huron 17.025; 8. Katlyn Knoll, Avon 17.078; 9. Bailey Bosworth, White Lake 17.087; 10. Tyra Harrington, Dell Rapids 17.099

Breakaway Roping: 1. Abigail Richie, Bristol 2.830; 2. Madison Kontz, Flandreau 3.230; 3. Felicia Lowe, Hartford 3.420; 4. Kaysee Christensen, Beresford 3.890; 5. Sidney Mccord, White Lake 4.170; 6. Hannah Havlik Kimball 5.110; 7. Tatum Sheridan, Brookings 5.150; 8. Summer Beeson, Wagner 5.200; 9. Natalie Zacharias, Wagner 5.200; 10. Riley Donnelly, Elk Point 5.420

Boy’s Cutting: 1. Reece Ullerich, Humboldt 69.0; 2. Jace Ullerich, Humboldt 64.0

Goat Tying: 1. Madison Kontz, Flandreau 8.340; 2. Felicia Lowe, Hartford 8.880; 3. Tatum Sheridan, Brookings 8.900; 4. Kaitlyn Sandland, Letcher 8.920; 5. Shelby Lang, Chancellor 9.090; 6. Dale Forman, Ree Heights 9.150; 7. Abigail Richie, Bristol 9.500; 8. Chloe Herren, Crooks 9.590; 9. Camy Anderson, Huron 10.840; 10. Callie Aamot, Desmet 11.000

Girl’s Cutting: 1. Riley Donnelly, Elk Point 64.0

Pole Bending: 1. Madi Moody, Letcher 21.483; 2. Riley Donnelly, Elk Point 21.549; 3. Emily Richie, Bristol 21.948; 4. Tory Reinders, Huron 22.067; 5. Tyra Harrington, Dell Rapids 22.175; 6. Shelby Lang, Chancellor 22.246; 7. Hanna Walsh, Brookings 22.275; 8. Rachel Kelderman, Hudson 22.277; 9. Katie O Kief, Garland, Neb., 22.288; 10. Jordan Jensen, Brookings 22.465

Reined Cow Horse: 1. Sage Bach, Florence 140.5; 2. Riley Donnelly, Elk Point 134.5; 3. Reece Ullerich, Humboldt 121.0

Saddle Bronc: 1. Dylan Suhr, Canton 63.0; 2. Kaden Laubach, Canton 61.0; 3. Traden Lockwood, Mitchell 57.0

Steer Wrestling: 1. Justin Tekrony, Clear Lake 7.440; 2. Logan Bowes, Brookings 9.250; 3. Shane Andersen, Hurley 14.780; 4. Ty Moser, Wolsey 15.430

Team Roping: 1. Mason Moody/Tate Johnson, Letcher 13.160 2. Chloe Herren/Conner Herren, Crooks 16.230 3. Levi Heckenlaible/Josh Heckenlaible, Menno 17.040 4. Danci Dunkelberger/Samantha Ford, Huron 25.490 5. Sage Bach/Kaysee Christensen, Florence 26.370 6. Jace Ullerich/Reece Ullerich, Humboldt 26.

Tiedown: 1. Ty Moser, Wolsey 12.370; 2. Dillon Sackett, Alcester 14.290; 3. Logan Bowes, Brookings 15.570; 4. Justin Tekrony, Clear Lake 15.830; 5. Shane Andersen, Hurley 17.020; 6. Carter Kennedy, Beresford 17.420; 7. Ryan Bergeson, Mitchell 18.180; 8. Josh Heckenlaible, Menno 18.190; 9. Seth Gaikowski, Waubay 19.220; 10. Jace Tekrony, Clear Lake 19.970

2nd go

Barrel Racing: 1. Shelby Lang, Chancellor 16.560; 2. Maddy Boyd, Sioux Falls 16.810; 3. Katlyn Knoll, Avon 16.899; 4. Tatum Carey, Huron 16.945; 5. Rachel Kelderman, Hudson 16.971; 6. Katie O Kief, Garland, Neb. 17.011; 7. Abigail Richie, Bristol 17.016; 8. Tyra Harrington, Dell Rapids 17.020; 9. Sidney Mccord, White Lake 17.052; 10. Kaitlyn Sandland, Letcher 17.153

Breakaway Roping: 1. Kaysee Christensen, Beresford 3.110; 2. Tatum Carey, Huron 3.650; 3. Madison Kontz, Flandreau 3.690; 4. Jazz Mcgirr, Huron 4.190; 5. Miranda Hanson, Bristol 4.240; 6. Riley Donnelly, Elk Point 4.480; 7. Dale Forman, Ree Heights 4.610; 8. Kaitlyn Sandland, Letcher 5.450; 9. Katie O Kief, Garland, Neb. 6.240; 10. Tatum Sheridan, Brookings 6.370

Boy’s Cutting: 1. Jace Ullerich Humboldt 70.0; 2. Reece Ullerich Humboldt 69.5

Goat Tying: 1. Tatum Carey, Huron 8.560; 2. Kaitlyn Sandland, Letcher 8.760; 3. Sara Hemmingson, Bradley 9.560; 4. Lexy Leischner, Parkston 9.870; 5. Katie O Kief, Garland, Neb. 9.960; 6. Shelby Lang, Chancellor 10.070; 7. Abigail Richie, Bristol 10.260; 8. Jessica Kott, Platte 10.330; 9. Rachel Kelderman, Hudson 10.610; 10. Taylor Henkel, Mitchell 10.710

Girl’s Cutting: 1. Riley Donnelly, Elk Point 61.0

Pole Bending: 1. Riley Donnelly, Elk Point 21.040; 2. Maddy Boyd, Sioux Falls 21.452; 3. Madi Moody, Letcher 21.515; 4. Katie O Kief, Garland, Neb. 21.774; 5. Shelby Lang, Chancellor 21.994; 6. Tyra Harrington, Dell Rapids 22.088; 7. Rachel Kelderman, Hudson 22.094; 8. Kennedy Ross, Aberdeen 22.320; 9. Tory Reinders, Huron 22.424; 10. Hannah Havlik, Kimball 22.718

Reined Cow Horse: 1. Reece Ullerich, Humboldt 141.5; 2. Sage Bach, Florence 138.5; 3. Riley Donnelly, Elk Point 118.0

Steer Wrestling: 1. Dylan Suhr, Canton 9.610

Team Roping: 1. Jace Ullerich/Reece Ullerich, Humboldt 9.510 2. Mason Moody/Tate Johnson, Letcher 14.590 3. Ryan Bergeson/Carter Kennedy, Mitchell 19.

Tiedown: 1. Reece Ullerich, Humboldt 10.380; 2. Dillon Sackett, Alcester 12.600; 3. Tate Johnson, Sisseston 14.140; 4. Justin Tekrony, Clear Lake 14.420; 5. Shane Andersen, Hurley 16.000; 6. Conner Herren, Crooks 17.800; 7. Hunter Haberman, Olivet 17.950; 8. Wade Kansanback, Colman 19.690; 9. Colton Pulscher, Flandreau 19.730; 10. Jace Tekrony, Clear Lake 20.870