Results from Highmore Rodeo | TSLN.com

Results from Highmore Rodeo

1st Go

Bareback Riding: 1. Erick Salazar, Valentine, Neb., 46.0; 2. Corbin Nightpipe, Parmelee, 39.0

Barrel Racing: 1. Layni Stevens, St. Lawrence, 18.095; 2. Tessa Menzel, Quinn, 18.152; 3. Joey Carley, Philip, 18.314; 4. Prairie Retzer, Long Lake, 18.360; 5. Savannah Loesch, Pierre, 18.434; 6. Channing Wientjes, Mound City, 18.470; 7. Haley Husted, Harrold, 18.624; 8. Sydney Theobald, Ft. Pierre, 18.638; 9. Baylie Hoffine, Colome, 18.654; 10. Tawny Gropper, Long Valley, 18.778

Breakaway Roping: 1. Jenna Fulton, St. Lawrence, 2.370; 2. Meza Ham, Shadehill, 3.380; 3. Josi Stevens, St. Lawrence, 4.290; 4. Sydney Theobald, Ft. Pierre, 4.630; 5. Katy Jade O’daniel, Kadoka, 5.260; 6. Layni Stevens, St. Lawrence, 5.750; 7. Saydee Heath, Colome, 13.060

Bull Riding: 1. Hudson Johnson, Kadoka, 75.0; 2. Riggin Shippy, Colome, 74.0; 3. Riley Shippy, Colome, 67.0

Boy’s Cutting: 1. Blasius Steffen, Gregory, 72.0; 2. Brandon Volmer, Winner, 71.0; 3. Jackson Grimes, Kadoka, 70.5; 4. Trayer Schmidt White River, 70.0; 5. Dawson Phillips, Winner, 67.0; 6. Kaden Pazour, Ft Pierrre, 66.0; 7. Cedar Gabriel, Quinn, 61.0

Goat Tying: 1. Tessa Menzel, Quinn, 8.080; 2. Josi Stevens, St. Lawrence, 8.820; 3. Layni Stevens, St. Lawrence, 9.100; 4. Haley Husted, Harrold, 9.110; 5. Lainee Schonebaum, Burke, 9.120; 6. Sage Gabriel, Quinn, 9.450; 7. Kodi Retzer ,Longlake, 10.070; 8. Saydee Heath, Colome, 10.070; 9. Katy Jade O’daniel, Kadoka, 10.200; 10. Jayda Tibbs, Fort Pierre, 10.840

Girl’s Cutting: 1. Jenna Fulton, St. Lawrence, 72.0; 2. Sage Gabriel, Quinn, 71.0; 3. Josi Stevens, St. Lawrence, 70.0; 4. Saydee Heath, Colome, 68.0; 5. Savannah Loesch, Pierre, 65.0; 6. Saige Schuyler, Hamill, 64.0

Pole Bending: 1. Sydney Theobald, Ft. Pierre, 22.138; 2. Lainee Schonebaum, Burke, 22.659; 3. Summer Romero, Winner, 22.776; 4. Sage Gabriel, Quinn, 23.019; 5. Cheyenne Carroll, Harrold, 23.303; 6. Tawny Gropper, Long Valley, 23.380; 7. Prairie Retzer, Long Lake, 23.559; 8. Lorenda Long, Timber Lake, 23.652; 9. Kazney Knippling, Chamberlain, 24.042; 10. Caycee Guinn, Reliance, 24.221

Reined Cow Horse: 1. Jackson Grimes, Kadoka, 144.5; 2. Dawson Phillips, Winner, 143.5; 3. Blasius Steffen, Gregory, 140.0; 4. Sage Gabriel, Quinn, 139.5; 5. Josi Stevens, St. Lawrence, 133.0; 6. Trayer Schmidt ,White River, 133.0; 7. Saydee Heath, Colome, 116.0

Steer Wrestling: 1. Victor Dennis, Philip, 7.800; 2. Wyatt Tibbitts, Hot Springs, 10.230; 3. Riley Hannum, Ft Pierre, 12.350; 4. Finn Hanson, Burke, 18.630; 5. Kaden Pazour, Ft. Pierre, 20.110; 6. Hudson Johnson, Kadoka, 22.880

Team Roping: 1. Wyatt Cahoy/Linkyn Petersek, Colome, 11.570 2. Weston Vanderpol/Saydee Heath, Geddes, 14.470 3. Beau Dean/Blasius, Steffen Platte, 22.470 4. Jesse Hostutler/Sully Paxton, Midland, 23.780 5. Denton Good/Riley Hannum, Long Valley, 30.

Tiedown: 1. Blasius Steffen, Gregory, 10.510; 2. Beau Dean, Platte, 11.140; 3. Buster Reis, Reliance, 13.640; 4. Jd Enright, Timber Lake, 13.650; 5. Sully Paxton, Onida, 13.730; 6. Weston Vanderpol, Geddes, 15.340; 7. Wyatt Tibbitts, Hot Springs, 15.390; 8. Rafe Wientjes, Onida, 15.630; 9. Riley Hannum, Ft Pierre, 16.720; 10. Trayer Schmidt, White River, 18.390

2nd Go

Barrel Racing: 1. Layni Stevens, St. Lawrence, 17.692; 2. Megan Vanliere, Pierre, 17.881; 3. Tessa Menzel, Quinn, 17.991; 4. Prairie Retzer, Long Lake, 18.004; 5. Savannah Loesch, Pierre, 18.453; 6. Kodi Retzer, Longlake, 18.478; 7. Baylie Hoffine ,Colome, 18.512; 8. Tawny Gropper, Long Valley, 18.560; 9. Jenna Fulton, St. Lawrence, 18.573; 10. Sydney Theobald, Ft. Pierre, 18.594

Breakaway Roping: 1. Lainee Schonebaum, Burke, 2.340; 2. Layna Tibbs, Ft Pierre, 2.760; 3. Joey Carley, Philip, 2.790; 4. Katy Jade O’daniel, Kadoka, 2.830; 5. Meza Ham, Shadehill, 3.460; 6. Tessa Menzel, Quinn, 3.920; 7. Tessa Goldade, Timber Lake, 5.310; 8. Haley Husted, Harrold, 5.330; 9. Sydney Theobald, Ft. Pierre, 5.450; 10. Summer Romero, Winner, 6.850

Bull Riding: 1. Riggin Shippy, Colome, 65.0; 2. Dylan Bradford, Selby, 64.0; 3. Riley Shippy, Colome, 59.0

Boy’s Cutting: 1. Brandon Volmer, Winner, 71.0; 2. Jackson Grimes, Kadoka, 69.0; 3. Trayer Schmidt, White River, 68.0; 4. Cedar Gabriel, Quinn, 67.0; 5. Dawson Phillips, Winner, 63.0; 6. Blasius Steffen, Gregory, 62.0

Goat Tying: 1. Layni Stevens, St. Lawrence, 9.320; 2. Sage Gabriel, Quinn, 9.360; 3. Jayda Tibbs, Fort Pierre, 9.590; 4. Saydee Heath, Colone, 9.680; 5. Taylee Stroup, Fort Pierre, 10.130; 6. Kodi Retzer, Longlake, 10.530; 7. Sierra Stuwe, Hoven, 10.810; 8. Joey Carley, Philip, 10.840; 9. Josi Stevens, St. Lawrence, 11.010; 10. Katy Jade O’daniel, Kadoka, 11.060

Girl’s Cutting: 1. Josi Stevens, St. Lawrence, 71.0; 2. Savannah Loesch, Pierre, 70.0; 3. Saydee Heath, Colome, 68.0; 4. Sage Gabriel, Quinn, 67.0; 5. Saige Schuyler, Hamill, 66.0; 6. Jenna Fulton, St. Lawrence, 61.0

Pole Bending: 1. Layni Stevens, St. Lawrence, 21.387; 2. Sage Gabriel, Quinn, 22.063; 3. Cheyenne Carroll, Harrold, 22.112; 4. Tawny Gropper, Long Valley, 22.270; 5. Lorenda Long, Timber Lake, 22.433; 6. Savannah Loesch, Pierre, 22.488; 7. Joey Carley, Philip, 22.785; 8. Kodi Retzer, Longlake, 23.092; 9. Saige Schuyler, Hamill, 23.099; 10. Caycee Guinn, Reliance, 23.271

Reined Cow Horse: 1. Blasius Steffen, Gregory, 145.5; 2. Dawson Phillips, Winner, 144.0; 3. Josi Stevens, St. Lawrence, 135.5; 4. Jackson Grimes, Kadoka, 122.5; 5. Trayer Schmidt, White River, 119.0; 6. Saydee Heath, Colome, 118.0; 7. Sage Gabriel, Quinn, 116.5

Steer Wrestling: 1. Wyatt Tibbitts, Hot Springs, 5.790; 2. Beau Dean, Platte, 8.110; 3. Linkyn Petersek, Colome, 10.100; 4. Riley Hannum, Ft Pierre, 12.790; 5. Denton Good, Long Valley, 17.250

Team Roping: 1. Beau Dean/Blasius Steffen, Platte, 6.980 2. Jesse Hostutler/Sully Paxton, Midland, 9.690 3. Wyatt Tibbitts/Tracer Olson, Hot Springs, 14.330 4. Denton Good/Riley Hannum, Long Valley, 15.380 5. Cedar Gabriel/Brandon Volmer, Quinn, 17.360 6. Cheyenne Carroll/Chase Varilek, Harrold, 22.640 7. Jackson Grimes/Kaden Pazour, Kadoka, 23.640 8. Jenna Fulton/Dawson Phillips, St. Lawrence, 25.880 9. Layna Tibbs/Layni Stevens, Ft Pierre, 26.

Tiedown: 1. Wyatt Tibbitts, Hot Springs, 10.700; 2. Blasius Steffen, Gregory, 11.100; 3. Beau Dean, Platte, 11.820; 4. Dawson Phillips, Winner, 12.260; 5. Sully Paxton, Onida, 12.600; 6. Weston Vanderpol, Geddes, 14.690; 7. Denton Good, Long Valley, 15.350; 8. Trayer Schmidt, White River, 16.410; 9. Myles Clements, Philip, 17.400; 10. Austin Olson, White River, 17.550

–Highmore High School Rodeo