Results, Huron Regional | TSLN.com

Results, Huron Regional

1st Go

Barrel Racing: 1. Tyra Harrington, Dell Rapids, 17.238; 2. Tatum Carey, Huron, 17.334; 3. Tana Jo Harrington, Dell Rapids, 17.451; 4. Katie O Kief, Garland, Ne 17.506; 5. Kaitlyn Sandland, Letcher, 17.553; 6. Chloe Herren, Crooks, 17.575; 7. Abigail Richie, Bristol, 17.592; 8. Jessica Kott, Platte, 17.702; 9. Hanna Walsh, Brookings, 17.757; 10. Lexy Leischner, Parkston, 17.856

Breakaway Roping: 1. Riley Donnelly, Elk Point, 2.830; 2. Emily Richie, Bristol, 3.450; 3. Madison Kontz, Flandreau, 3.500; 4. Shaw Nelson, Hartford, 4.260; 5. Chloe Herren, Crooks, 4.800; 6. Tatum Carey, Huron, 5.380; 7. Kaysee Christensen, Beresford, 12.640; 8. Sara Hemmingson, Bradley, 14.620; 9. Rachel Kelderman, Hudson, 15.670

Boy’s Cutting: 1. Jace Ullerich, Humboldt, 69.0; 2. Reece Ullerich, Humboldt, 66.0

Goat Tying: 1. Shelby Lang, Chancellor, 8.000; 2. Madison Kontz, Flandreau, 9.440; 3. Callie Aamot, Desmet, 9.650; 4. Kaitlyn Sandland, Letcher, 9.680; 5. Dale Forman, Ree Heights, 9.810; 6. Chloe Herren, Crooks, 9.950; 7. Rachel Kelderman, Hudson, 10.360; 8. Jazz Mcgirr, Huron, 10.400; 9. Hanna Walsh, Brookings, 10.470; 10. Camy Anderson, Huron, 10.740

Girl’s Cutting: 1. Riley Donnelly, Elk Point, 61.0

Pole Bending: 1. Riley Donnelly, Elk Point, 21.277; 2. Maddy Boyd, Sioux Falls, 21.750; 3. Shelby Lang, Chancellor, 21.889; 4. Kyla Macconnell, Britton, 22.468; 5. Kaitlyn Sandland, Letcher, 22.495; 6. Addyson Wittnebel, Castlewood, 22.673; 7. Emily Richie, Bristol, 22.775; 8. Madison Kontz, Flandreau, 22.864; 9. Kiley Kraft, Flandreau, 22.954; 10. Tory Reinders, Huron, 22.957

Reined Cow Horse: 1. Reece Ullerich, Humboldt, 145.5; 2. Sage Bach, Florence, 141.0; 3. Riley Donnelly, Elk Point, 137.5

Saddle Bronc: 1. Dylan Suhr, Canton, 57.0

Steer Wrestling: 1. Logan Bowes, Brookings, 13.620; 2. Justin Tekrony, Clear Lake, 14.670; 3. Jaxon Bowes, Brookings, 16.420

Team Roping: 1. Shane Andersen/Riley Donnelly, Hurley, 10.130 2. Ryan Bergeson/Carter Kennedy, Mitchell, 15.620 3. Jace Ullerich/Reece, Ullerich, Humboldt, 18.640 4. Jace Tekrony/Justin Tekrony, Clear Lake, 27.

Tiedown: 1. Dillon Sackett, Alcester, 11.010; 2. Ty Moser, Wolsey, 12.090; 3. Carter Kennedy, Beresford, 13.930; 4. Logan Bowes Brookings, 14.350; 5. Colton Pulscher, Flandreau, 14.510; 6. Reece Ullerich, Humboldt, 15.620; 7. Jace Tekrony, Clear Lake, 16.280; 8. Jace Ullerich, Humboldt, 16.810; 9. Levi Heckenlaible, Menno, 22.000; 10. Shane Andersen, Hurley, 22.080

2nd Go

Barrel Racing: 1. Tatum Carey, Huron, 17.384; 2. Kaitlyn Sandland, Letcher, 17.394; 3. Abigail Richie, Bristol, 17.520; 4. Kadence Haug, Britton, 17.532; 5. Maddy Boyd, Sioux Falls, 17.586; 6. Tyra Harrington, Dell Rapids, 17.599; 7. Shelby Lang, Chancellor, 17.605; 8. Shaw Nelson, Hartford, 17.631; 9. Hanna Walsh, Brookings, 17.664; 10. Tana Jo Harrington, Dell Rapids, 17.671

Breakaway Roping: 1. Madison Kontz, Flandreau, 2.890; 2. Riley Donnelly, Elk Point, 3.170; 3. Chloe Herren, Crooks, 3.640; 4. Tatum Carey, Huron, 3.650; 5. Jami Bergeson, Hartford, 3.970; 6. Alison Rice, Flandreau, 4.160; 7. Natalie Zacharias, Wagner, 4.360; 8. Shaw Nelson, Hartford, 4.600; 9. Summer Parker, Clear Lake, 4.690; 10. Miranda Hanson, Bristol, 5.240

Bull Riding: 1. Mason Moody, Letcher, 62.0; 2. Blade Forman, Ree Heights, 60.0

Boy’s Cutting: 1. Jace Ullerich, Humboldt, 70.0; 2. Reece Ullerich, Humboldt, 69.0

Goat Tying: 1. Chloe Herren, Crooks, 9.440; 2. Jazz Mcgirr, Huron, 9.830; 3. Madison Kontz, Flandreau, 10.020; 4. Tatum Carey, Huron, 10.080; 5. Lexy Leischner, Parkston, 10.160; 6. Shelby Lang, Chancellor, 10.230; 7. Dale Forman, Ree Heights, 10.240; 8. Sara Hemmingson, Bradley, 10.300; 9. Callie Aamot, Desmet, 10.430; 10. Felicia Lowe, Hartford, 10.750

Girl’s Cutting: 1. Riley Donnelly, Elk Point, 61.0

Pole Bending: 1. Katie O Kief, Garland, Neb. 21.179; 2. Riley Donnelly, Elk Point, 21.259; 3. Shaw Nelson, Hartford, 21.395; 4. Maddy Boyd, Sioux Falls, 21.574; 5. Shelby Lang, Chancellor, 21.776; 6. Emily Richie, Bristol, 22.228; 7. Shyann Marzahn, Redfield, 22.299; 8. Tory Reinders, Huron, 22.391; 9. Jessica Kott, Platte, 22.510; 10. Kennedy Ross, Aberdeen, 22.620

Reined Cow Horse: 1. Reece Ullerich, Humboldt, 144.0; 2. Sage Bach, Florence, 140.0; 3. Riley Donnelly, Elk Point, 137.0

Steer Wrestling: 1. Carter Kennedy Beresford, 4.170; 2. Shane Andersen Hurley, 18.790; 3. Ryan Bergeson Mitchell, 18.980; 4. Logan Bowes Brookings, 21.310; 5. Ty Moser Wolsey, 25.610

Team Roping: 1. Seth Gaikowski/Tate Gaikowski ,Waubay, 9.010 2. Jaxon Bowes/Colton Pulscher, Brookings, 9.360 3. Sage Bach/Kaysee Christensen, Florence, 10.780 4. Mason Moody/Tate Johnson, Letcher, 13.940 5. Jace Tekrony/Justin Tekrony, Clear Lake, 16.590 6. Chloe Herren/Conner Herren, Crooks, 17.760 7. Ryan Bergeson/Carter Kennedy, Mitchell, 18.

Tiedown: 1. Ty Moser, Wolsey, 11.490; 2. Dillon Sackett, Alcester, 12.320; 3. Reece Ullerich, Humboldt, 12.550; 4. Tate Johnson, Sisseston, 13.850; 5. Mason Moody, Letcher, 14.230; 6. Hunter Haberman, Olivet, 14.460; 7. Lane Schoenfeld, Astoria, 14.780; 8. Shane Andersen, Hurley, 15.770; 9. Ryan Bergeson, Mitchell, 16.560; 10. Connor Lehman, Groton, 19.050 F

–Huron High School Rodeo