Buffalo | TSLN.com
YOUR AD HERE »

Buffalo

First Go

June 6, 2020

Bareback Riding



1. Colton Shelley, Nisland, 68.0; 2. Joseph Alaniz, Faith, 54.0; 3. Iver Paul, Faith, 52.0; 4. Reece Reder, Fruitdale, 34.0

Barrel Racing



1. Chantel Kolb, Belle Fourche, 17.731; 2. Sidni Ferguson, Dupree, 18.007; 3. Shyanne Howell, Belle Fourche, 18.043; 4. Kashlin Bettelyoun, Eagle Butte, 18.074; 5. Mackenzie Longbrake, Dupree, 18.136; 6. Shantell Brewer, Dupree, 18.196; 7. Kayden Steele, Newell, 18.398; 8. Jasmyn Jensen, Belle Fourche, 18.410; 9. Kenley Day, Meadow, 18.548; 10. Natalie Mccoy, Belle Fourche, 18.560

Breakaway Roping

1. Sawyer Gilbert, Buffalo, 2.780; 2. Abby Fox, Redig, 3.320; 3. Chloe Crago, Belle Fourche, 3.500; 4. Charlie Henwood, Belle Fourche, 3.540; 5. Marlene Woodward, Dupree, 4.030; 6. Cassidy Schuelke, Opal, 4.390; 7. Brooklyn Williams, Buffalo, 4.760; 8. Karli Verhulst, Reva, 5.560; 9. Sidni Ferguson, Dupree, 6.110

Boy’s Cutting

1. Trey Fuller, Faith, 69.0; 2. Colton Shelley, Nisland, 62.5; 3. Hugh Groves, Faith, 60.5

Goat Tying

1. Sawyer Gilbert, Buffalo, 7.510; 2. Sidni Ferguson, Dupree, 7.980; 3. Kayden Steele, Newell, 8.260; 4. Shantell Brewer, Dupree, 8.410; 5. Charlie Henwood, Belle Fourche, 8.900; 6. Brooklyn Williams, Buffalo, 9.470; 7. Jaysee Jones, Howes, 9.720; 8. Kennedy Mclellan, Dupree, 11.330; 9. Sierra Eaton, Dupree, 12.640; 10. Karli Verhulst, Reva, 17.390

Girl’s Cutting

1. Sawyer Gilbert, Buffalo, 69.0; 2. Chloe Crago, Belle Fourche, 68.5; 3. Dryeann Schuelke, Mud Butte, 68.0; 4. Jaysee Jones, Howes, 64.0

Pole Bending

1. Chantel Kolb, Belle Fourche, 21.239; 2. Chloe Crago, Belle Fourche, 21.637; 3. Jaysee Jones, Howes, 21.774; 4. Kenley Day, Meadow, 21.875; 5. Shaylie Holben, Spearfish, 22.048; 6. Kashlin Bettelyoun, Eagle Butte, 22.165; 7. Natalie Veit, Dupree, 22.345; 8. Shada Selby, Ridgeview, 22.461; 9. Macy Schiley, Meadow, 22.609; 10. Marlene Woodward, Dupree, 22.646

Reined Cow Horse

1. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 136.0; 2. Abby Fox, Redig, 124.0; 3. Trey Fuller, Faith, 112.5

Saddle Bronc

1. Teigan Clark, Meadow, 67.0; 2. Cade Costello, Newell, 59.0; 3. Eli Satzinger, Belle Fourche, 52.0

Steer Wrestling

1. Cayden Floyd Buffalo, 8.270; 2. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 13.650; 3. Gage Gilbert, Camp Crook, 24.090

Team Roping

1. Payton Pirrung/Lan Fuhrer, Hartford, 8.140 2. Chantel Kolb/Marlene Woodward, Belle Fourche, 9.920 3. Dawson Kautzman/Cayden Floyd, Capitol, Mt 14.780 4. Jaxon Hauk/Tucker Gaer, Tuthill, 14.900 5. Kenley Day/Teigan Clark, Meadow, 19.050 6. Layne Palmer/Treg Thorstenson, Kadoka, 32.790 7. Harland Groves/Hugh Groves, Faith, 33.

Tiedown

1. Grey Gilbert, Buffalo, 11.110; 2. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 12.080; 3. Lan Fuhrer, Belle Fourche, 12.190; 4. Sam Larson, Prairie City, 12.680; 5. Tucker Gaer, Newell, 14.230; 6. Hugh Groves, Faith, 14.320; 7. Billy Larson, Prairie City, 17.060; 8. Brayden Price, Red Owl, 18.120; 9. Payton Pirrung, Hartford, 21.540; 10. Cayden Floyd, Buffalo, 22.030

Second Go

June 6, 2020

Bareback Riding:

1. Iver Paul, Faith, 65.0; 2. Colton Shelley, Nisland, 63.0

Barrel Racing

1. Kashlin Bettelyoun, Eagle Butte, 17.951; 2. Shantell Brewer, Dupree, 18.034; 3. Shyanne Howell, Belle Fourche, 18.072; 4. Marlene Woodward, Dupree, 18.197; 5. Sidni Ferguson, Dupree, 18.279; 6. Karli Verhulst, Reva, 18.341; 7. Kenley Day, Meadow, 18.357; 8. Natalie Mccoy, Belle Fourche, 18.442; 9. Sidney Hanson, Faith, 18.497; 10. Shaylie Holben, Spearfish, 18.539

Breakaway Roping

1. Charlie Henwood, Belle Fourche, 2.200; 2. Kenley Day, Meadow, 2.400; 3. Shantell Brewer, Dupree, 2.620; 4. Sawyer Gilbert, Buffalo, 2.900; 5. Chantel Kolb, Belle Fourche, 3.010; 6. Kylee Crago, Belle Fourche, 3.090; 7. Chloe Crago, Belle Fourche, 4.030; 8. Natalie Veit, Dupree, 4.270; 9. Abby Fox, Redig, 5.230; 10. Marlene Woodward, Dupree, 5.480

Boy’s Cutting

1. Hugh Groves, Faith, 68.5; 2. Trey Fuller, Faith, 64.0; 3. Colton Shelley, Nisland, 63.5

Goat Tying

1. Shantell Brewer, Dupree, 7.780; 2. Charlie Henwood, Belle Fourche, 8.350; 3. Macy Schiley, Meadow, 8.640; 4. Sidni Ferguson, Dupree, 8.830; 5. Mackenzie Longbrake, Dupree, 9.030; 6. Kylee Crago, Belle Fourche, 9.980; 7. Jaysee Jones, Howes, 11.140; 8. Sierra Eaton, Dupree, 11.300; 9. Kennedy Mclellan, Dupree, 11.620; 10. Sawyer Gilbert, Buffalo, 17.970

Girl’s Cutting

1. Kylee Crago, Belle Fourche, 70.5; 2. Sawyer Gilbert, Buffalo, 70.0; 3. Jaysee Jones, Howes, 69.0; 4. Dryeann Schuelke, Mud Butte, 65.0; 5. Chloe Crago, Belle Fourche, 65.0

Pole Bending

1. Chantel Kolb, Belle Fourche, 21.119; 2. Sidni Ferguson, Dupree, 21.230; 3. Jaysee Jones, Howes, 21.528; 4. Shyanne Howell, Belle Fourche, 21.670; 5. Shaylie Holben, Spearfish, 21.673; 6. Marlene Woodward, Dupree, 21.793; 7. Sidney Hanson, Faith, 22.374; 8. Madison Smith, Spearfish, 22.406; 9. Chloe Crago, Belle Fourche, 22.423; 10. Abby Fox, Redig, 22.874

Reined Cow Horse: 1. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 143.0; 2. Abby Fox, Redig, 134.0; 3. Trey Fuller, Faith, 114.5

Saddle Bronc

1. Teigan Clark, Meadow, 64.0; 2. Cade Costello, Newell, 61.0; 3. Eli Satzinger, Belle Fourche, 57.0; 4. Tayson Jones, Howes, 49.0

Steer Wrestling

1. Cody Barnett, Buffalo, 7.880; 2. Cayden Floyd, Buffalo, 12.270; 3. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 15.040

Team Roping

1. Layne Palmer/Treg Thorstenson, Kadoka, 8.540 2. Dawson Kautzman/Cayden Floyd, Capitol, Mt 9.070 3. Payton Pirrung/Lan Fuhrer, Hartford, 9.150 4. Britt Oliver/Sam Larson, Lemmon, 10.540 5. Ian Arneson/Billy Larson, Meadow, 10.640 6. Cade Costello/Trey Fuller, Newell, 18.030 7. Gage Gilbert/Abby Fox, Camp Crook, 18.430 8. Brayden Price/Cassidy Schuelke, Red Owl, 28.

Tiedown

1. Sam Larson, Prairie City, 12.100; 2. Cayden Floyd, Buffalo, 12.620; 3. Lan Fuhrer, Belle Fourche, 14.000; 4. Dawson Kautzman, Capitol, Mt 14.360; 5. Layne Palmer, Kadoka, 15.510; 6. Grey Gilbert, Buffalo, 16.160; 7. Harland Groves, Faith, 20.590; 8. Trey Fuller, Faith, 21.890; 9. Brayden Price, Red Owl, 23.220; 10. Treg Thorstenson, Eagle Butte, 25.320

News

2022 Sturgis Beef Throwdown Champions Announced

|

Pierre, SD – The South Dakota Beef Industry Council (SDBIC) announced the winners of the Sturgis Beef Throwdown competitions during the 82nd Annual City of Sturgis Motorcycle Rally in Sturgis, South Dakota on August 12,…



See more

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User